Gaziantep ve Hatay imsakiyesi: İlk imsak vakti ve ilk iftar ne zaman, saat kaçta?

Gaziantep ve Hatay imsakiyesi: İlk imsak vakti ve ilk iftar ne zaman, saat kaçta?

Hatay imsakiyesi” ve “Gaziantep imsakiyesi” ilk sahur için bekleyen bölgedeki vatandaşlar tarafından araştırılmaya devam ediyor. İmsak ve sahur vakitlerinin yakın olduğu bu iki ilde ortalama 17 saat oruç tutulacak. Peki, Gaziantep imsak vakti ve Hatay sahur saati kaçta başlayacak?

Gaziantep imsakiyesi” ve “Hatay imsak vakti” 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü ilk orucun tutulacağı bölgede yaşayan kişiler tarafından merak konusu oldu. İki il arasında yaklaşık 8 dakikalık bir farkın olduğu bölgede Ramazan ayı boyunca vatandaşlar çeşitli bölgelerde kurulan iftar çadırlarından da faydalanabilecek. İşte “Gaziantep iftar vakti” ve “Hatay iftar saati” ile ilgili tüm detaylar…

16 MAYIS GAZİANTEP İMSAK VAKTİ 03:39

16 MAYIS GAZİANTEP İFTAR VAKTİ 19:39

GAZİANTEP İMSAKİYESİ


Oruca başlama süresi olarak da bilinen imsak vakti sabaha karşı, güneşin doğmasına yakın bir vakti işaret eder. Güneşin doğmak üzere olduğu esnada ufukta ağıran tanın hafifçe aydınlanmasıyla bu vakit başlamış olur. Ramazan ayında oruç tutacak olan kişiler bu bölgenin aydınlanmasıyla oruca başlamış olurlar. Teknolojinin bulunmadığı eski dönemlerde kişiler bu çizgiye bakarak oruca başlayacakları süreyi belirlerdi.

16 MAYIS HATAY İMSAK VAKTİ: 03:47

16 MAYIS HATAY İFTAR VAKTİ: 19:42

HATAY İMSAKİYESİ


Orucun tamamlandığı sürenin belirlendiği iftar vakti dini görevini yerine getiren kişinin ne zaman yeniden yemek yemeye başlayacağını gösterir. İmsak vakti ile başlanan oruç sahur vakti ile sona eder ve bir günlük oruç tamamlanmış olur.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS