Gelir Uzman Yardımcısı alımı başvuruları bugün sona eriyor

Gelir Uzman Yardımcısı alımı başvuruları bugün sona eriyor

2017 Gelir Uzman Yardımcısı alımı başvuruları için belirlenen süre bugün sona eriyor. Alım için bekleyen adaylara müjdeli haberi Maliye Bakanı Naci Ağbal verdi. Ağbal'in açıklamalarının ardından yayımlanan Gelir Uzman Yardımcısı alımı ilanı ile birlikte başvuru işlemleri başladı. Kendilerine tanınan süre boyunca başvurularını yapan adaylar son günde başvuru şartlarının neler olduğu, işlemlerin nereden yapılabileceği konularında bilgilenmeye çalışıyor. Gelir Uzman Yardımcısı olmak isteyenlerin merak ettikleri soruların yanıtları haberimizdedir.

Gelir Uzman Yardımcısı alımı başvurularında son gün geldi. Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamalarının ardından başlayan Gelir Uzman Yardımcısı alımı konusunda detayları adaylar merak ediyor. Bakan Ağbal'ın açıklamasında Gelir Uzman Yardımcısı alımı ile kadroları gençleştirmeyi planladıklarını söylemesi kadro bekleyen gençleri umutlandırdı. Ağbal'ın gençleri başvuruyu yapmaya davet etmesinin ardından, 2 bin personelin istihdam edileceği alım için gençler harekete geçti ve konu hakkında detaylı bilgi araştırmaları başladı. Gelir Uzman Yardımcısı başvuruları için aranan şartlar ve detaylar haberimizde yer almaktadır.


Gelir Uzman Yardımcısı başvuru şartları  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak,

  • En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen dört yıllık fakültelerden birini bitirmiş olmak,

  • 01.01.2017 tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak (01.01.1982 tarihinde veya bu tarihten sonra doğmuş olmak),

  • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmamak,

  • Görevini devamlı olarak yapmaya engel bir durumu olmamak,

  • ÖSYM tarafından 04-05 Temmuz 2015 ve 22-29 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan Kamu Personel Seçme Sınavlarının birinden KPSS (A) P35 türünden 70 ve üzeri puan almış olmak,

  • Süresi içinde başvuru yapmış olmak. 5525 sayılı Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanunun ek 1 inci maddesinin son fıkrası gereğince başvuru koşulunu taşıyanlar için otuz beş yaş şartı aranmayacaktır.


Maliye Bakanı'nından Gelir Uzman Yardımcısı alımı açıklaması


Sapanca Vergi Dairesi Müdürlüğünün açılışında konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, insan kaynaklarına çok önem verdiklerini ve Gelir İdaresi Başkanlığının insan kaynaklarının gençleştirilmesinin son derece önemli olduğunu vurguladı. Ağbal, vergi dairelerinde hizmet verecek çalışanların genç jenerasyondan olmasını istediklerini açıkladı. Bu kapsamda müjdeli bir haber vermek istediğini belirten Ağbal, "Başbakanlıktan da onayı çıktı. Gelir İdaresi Başkanlığına 2 bin gelir uzman yardımcısı alacağız. Sınav iznini Başbakanlıktan aldık. 10 Nisan'da bütün genç mezun arkadaşlarımızı davet ediyorum; Gelir İdaresi Başkanlığının açacağı sınava müracaat edin. Vergi dairelerimizde, Gelir idaresi Başkanlığımızda çok güzel hizmetler yapın." şeklinde konuştu.


Sınav, 2017 Mayıs'ta yapılacak


Gelir Uzman Yardımcısı alımı için 2015 ve 2016 KPSS'lerinden yeterli puan alan adayların sınava müracat edebileceğini, sınavın ise mayıs ayı içerisinde yapılacağını aktardı. Ağbal, "Böylelikle Gelir İdaresi Başkanlığı hizmet ordusuna 2 bin genç arkadaşımızı katmış olacağız. Şimdiden kendilerine başarılar diliyorum. Vergi dairesinde görev yapmak, çok önemli bir iştir. Güler yüzlü hizmet anlayışını merkeze koyan bir noktada bu arkadaşlarımızı yetiştireceğiz. Devlete, millete hizmet edecekler. Sapanca Vergi Dairesinde çalışacak, görev yapacak arkadaşlarımıza başarılar diliyorum." dedi.


Başvurular ne zaman başlayacak?


T.C. Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre; Gelir İdaresi Başkanlığına alınacak 2 bin Gelir Uzman Yardımcı için başvurular 10 Nisan 2017 Pazartesi günü başladı ve 28 Nisan 2017 Cuma tarihinde sona erecek.


Adaylara iki aşamalı sınav uygulanacak


Gelir Uzman Yardımcı alımı başvurusunun ardından yazılı sınava girecek adayların isimleri ve sınava nerede girecekleri sınav tarihinden en az 10 gün önce açıklanacak ve adaylar bu bilgileri e-Devlet portalıyla Gelir İdaresi Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden öğrenebilecek. Gelir Uzman Yardımcı alımı kapsamında yapılacak yazılı sınav 14 Mayıs 2017 Pazar tarihinde gerçekleştirilecek.


Sınavda adaylara; Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Hukuk, İktisat, Maliye ve Muhasebe soruları yöneltilecek. Hukuk'ta; Anayasa Hukuku, İdare Hukuku ve İdari Yargı Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku (Genel Hükümler-Şirketler-Kıymetli Evrak), İcra ve İflas Hukuku (Genel Hükümler) soruları, İktisat'ta; Makro İktisat, Mikro İktisat, Uluslararası İktisat, İşletme İktisadı, Uluslararası Ekonomik İlişliler ve Kuruluşlar konuları, Maliye'de; Kamu Maliyesi, Maliye Politikası, Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları konuları, Muhasebe'de ise; Genel Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Şirketler Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Ticari Hesap konuları sorulacak.


Sınav sonuçları nereden duyurulacak?


Yazılı sınavın ardından sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların isimleri uygun yerlerre listelerin asılması ve Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden yayımlanması suretiyle duyurulacak. Ayrıca asil ve yedek adaylar listesi adaylara yazı ile bildirilecek.


Kılavuzu incelemek için tıklayın

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS