Google’dan İlhan Koman’a özel doodle: İlhan Koman kimdir?

Google’dan İlhan Koman’a özel doodle: İlhan Koman kimdir?

Dünyaca ünlü arama motoru Google, İlhan Koman’ı 98. yaş gününde doodle yaptı. Arama motoruna giren ve doodle sürprizi ile karşılaşan kullanıcılar İlhan Koman ile ilgili detayları araştırmaya başladı. Peki, İlhan Koman kimdir? İşte merak edilen detaylar…

İlhan Koman kimdir? sorusunun cevabı, bugün arama yapmak için Google’a giren kullanıcılar tarafından merakla araştırılıyor. İlhan Koman’ın 98. Yaş günü nedeniyle hazırlanan doodle’ı gören kullanıcılar İlhan Koman’la ilgili detayları merak ediyor. İşte “İlhan Koman kimdir?” sorusunun cevabı…


İLHAN KOMAN KİMDİR?


İlhan Koman, 1921'de Edirne'de doğdu. Edirne Lisesi'ni bitirdikten sonra, 1941'de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girdi. Bir yıl sonra heykel bölümüne geçti, Rudolf Belling'in öğrencisi olarak 1945'te bu okulu bitirdi.


1947-50 arasında Fransa'da Academie Julian ve l'Ecole du Louvre'da çalışmalar yaptı ve ilk sergisini Paris'te açtı. 1958'e kadar İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyeliği yaptı, daha sonra İsveç'e yerleşti ve ölümüne kadar orada yaşadı.


 1967'de Stokholm Uygulamalı Sanatlar Yüksek Okulu'na öğretim üyesi olarak kabul edildi. Bu dönemde yeni geometrik türevler ve yel değirmenleri gibi bilimsel buluşları tescillendi. Anıtkabir'in büyük rölyeflerinden doğu kanadını yaptı.


1954 Ankara Devlet Sergisi'nde ikincilik, 1955 Ankara Devlet Sergisi'nde birincilik ödüllerini aldı.


1969'da İsveç'te Sundsvall'da bir alan düzenlemesi için açılan yarışmada birincilik ödülü, 1970'te de Örebro Belediye Sarayı önüne konulmak üzere yaptırılan heykel yarışmasında da birincilik ödüllerinden birini aldı. Yaşamının son yirmi yılını ailesiyle birlikte yaşadığı ve atölye olarak da kullandığı Hulda adlı teknesinde geçirdi. İlhan Koman 1986'da 65 yaşındayken İsveç'in başkenti Stokholm'de hayatını kaybetti. Yapı Kredi Sigorta Genel Müdürlüğü binasının önünde bulunan Akdeniz Heykeli sanatçının Türkiye'de bulunan çalışmalarından en bilinenidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS