Hafter kimdir? Haritada Hafter güçlerinin işgalindeki bölgeler

Hafter kimdir? Haritada Hafter güçlerinin işgalindeki bölgeler

Hafter kimdir? Son günlerde Libya’da yaşananlar nedeniyle kamuoyunda en çok araştırılanlar arasında bu sorunun cevabı yer alıyor. Öte yandan Hafter güçlerinin Libya’da işgal ettiği bölgelerin Libya haritasındaki görüntüsü merak ediliyor. İşte, Hafter ile ilgili merak edilen detaylar…

Hafter kimdir? Hafter güçleri nedir? Son günlerde ülke ve dünya gündeminde yaşanan gelişmeleri yakından takip edenler bu soruların cevabını araştırıyor. Peki, Hafter kimdir? Hafter güçleri denirken ne kast ediliyor? İşte, Libya haritasında Hafter güçlerinin işgale ettiği bölgeler…


HAFTER KİMDİR?


Hafter ya da tam ismiyle Halife Belkasım Hafter 1943 yılında dünyaya geldi. Sovyetler Birliği'nde askeri eğitim aldı ve Libya Silahlı Kuvvetleri'ne katıldı. 1969'da Kral İdris'in Muammer Kaddafi tarafından devrilmesinde görev aldı. 1986 yılında Fransa'nın desteklediği Çad kuvvetlerine yenilip ve 300 askeri ile esir olunca Muammer Kaddafi tarafından hain ilan edildi. ABD'ye kaçtıktan sonra tutuklandıysa da 1990 yılında CIA ile anlaşma yaparak serbest kaldı. 2011 yılında Kaddafi karşıtı gösterilerin artması ile birlikte Libya'ya geri döndü. Kaddafi'nin devrilmesinin ardından 2 yıl yargılandıysa da davası sonuçlanmadı. Yenilenen seçimlerden sonra 2015 yılında Tobruk'taki Temsilciler Meclisi tarafından Libya Ulusal Ordusu komutanı olarak atanmıştır.


Ancak Hafter bir süre sonra merkezi hükümete muhalefet etmeye başlamış ve ordu içerisinden kendisine devşirdiği güçlerle ülkenin bir bölümünü işgal etmiştir. Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı harekete geçen Hafter ve meşru hükümet arasında geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren çatışmalar sürmektedir.


Aşağıdaki haritada kırımız renkler Hafter güçlerini, mavi renkli bölgeler merkezi hükümete ait bölgeleri, yeşil bölgeler ise diğer güçlerin elindeki bölgeleri göstermektedir:HAFTER GÜÇLERİ NEDİR?


Hafter güçleri merkezi hükümete karşı Hafter’in safına geçen ordu mensupları, terör örgütleri ve paralı yabancı askerlerdir.


AA muhabirine açıklama yapan Libya ordusundan eski Tuğgeneral Abdullah el-Ahdar, "Hafter yıllardır Trablus savaşı için hazırlanıyordu. Bu sırada da birçok askeri grubu savaşa hazırladı ve yetiştirdi." dedi.


Ahdar, "Hafter, Libya'nın doğusunda bünyelerinde en az 800 askerin bulunduğu 9'dan fazla askeri grup yetiştirdi. Yani Hafter 7 bin 200'den fazla savaşçının bulunduğu yeni bir askeri ekibe sahip ve bu savaşa girmek için yeterli bir sayı." diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS