Hava durumu hafta sonu rekor gelebilir! (11.05.2016)

A A

11.05.2016 - 12:42 Son Güncelleme:

Sıcaklık haftanın ikinci yarısında biraz daha artacak. Baharın yerel bahar tipi yağışlı ve gök gürültülü yağışlarını atlattık ama yine yağışlı havalara döneceğiz fakat bu sefer daha ılık olacak. İç Anadolu'da yine yağış var ama sıcaklıklar 25-26 derecelere çıkacak. Batı bu yağışlardan payını almaz. Önümüzdeki ilk haftanın ortalarına kadar batı bölgelerde güneş var.

Hava durumu hafta sonu rekor gelebilir! (11.05.2016)

İSTANBUL ve Ankara hava durumu başta olmak üzere sıcaklıklar haftasonu artacak. İstanbul hava durumu için rekor sıcaklık cumartesi günü bekleniyor 28 derece olacak. Yurt genelinde ise lodosun etkisi ile sıcaklık artıyor.


İSTANBUL ve Ankara hava durumu tahminleri sevindirdi. Beklenen sıcaklıklar nihayet geliyor. Özellikle İstanbul hava durumu cumartesi günü rekor kıracak. Hissedilen sıcaklığın 30 dereceyi bulması bekleniyor. Lodosun etkilis ile yurt genelinde sıcaklık artışları olacak. Sıcak hava yarın yani 12 Mayıs Çarşamba günü hissedilir derecede artmaya başlayacak.
Peki Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Samsun, Edirne, İzmir, Antalya hava durumu nasıl olacak?
İSTANBUL HAVA DURUMU REKOR SICAKLIK HAFTASONU

İSTANBUL hava durumu sevindiren tahmin meteorolojiden geldi. Sıcaklıklar yarındanitibaren artmaya başlayacak ve özellikle istanbul hava durumu haftasonu cumartesi günü rekor seviyeye ulşacak.
İstanbul için 5 günlük hava durumu
SICAKLIK YURT GENELİNDE ARTIYOR

Meteorolojinin 5 günlük hava tahminlerine göre, yurt genelinde sıcaklıklar lodos rüzgarıyla birlikte çarşamba gününden itibaren hızla artmaya başlıyor.

Bununla birlikte yine de yağışlar yer yer devam edecek. Marmara bölgesinin Trakya kesiminde yağış kendini göstermeye başladı. Aralıklı yağışlar bölgede gün boyu etkisini göstermeye devam ederken, puslu hava Marmara genelinde etsini gösterecek.

İç Anadolu'da da yağışların etkisini arttırmasını göstermesi tahmin ediliyor. Lodosla birlikte kıyı Ege ve Trakya'da yarından itibaren yağışlar kuvvetlenecek. Ancak ani sıcaklık artışları görülecek. Özellikle Marmara bölgesinde Perşembe, cuma ve cumartesi günleri sıcaklıklar hızlı bir şekilde artacak.

REKOR KIRABİLİR

Batı kesimlerde sıcaklıklar son yıllarda görülen en yüksek değerlere ulaşacak. İstanbul'da sıcaklıklar cumartesi günü 27-28 dereceye kadar yükselecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün tahminlerine göre ise en yüksek sıcaklık değeri 27 derece olacak.

 

İstanbul, Ankara ve İzmir'de hava durumu nasıl olacak? Meteoroloji yetkililerinin verdiği son bilgilere göre hava durumu 5 günlük bilgileri arasında bazı illerde bu hafta yağış bekleniyor. Ege, Akdeniz ve iç kesimlerin parçalı bulutlu olacağı tahmin ediliyor. Güne 21 derece ile başlayan İstanbul hava durumu için ilerleyen günlerde kısa süreli yağışlar olacak. Ülke genelinde yavaş yavaş artacak sıcaklıklar ile başkent Ankara hava durumu en yüksek 21 derece, Antalya hava durumu 26 derece ile yazdan kalma günler yaşıyor. Bir diğer büyük şehirlerden İzmir hava durumu da giderek artıyor ve 26 derece oluyor. Yapılan değerlendirmelere rüzgarlar kuzeydoğu ve kuzey yönlerinden orta kuvvette eserek yerel olarak etkili olacak. Malatya, Elazığ, Bilecik, Sakarya, Sivas, muş, Van, Kütahya, Kayseri, İç Anadolu, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Bursa ve Karadeniz’in iç kesimlerinde yerel yağışlar sağanak şeklinde görülecek. Sabah erken saatlerden itibaren Antalya merkezi, Isparta, Adana'nın ve Osmaniye, Kahramanmaraş'ın batısı, Orta Karadeniz, Giresun ve Trabzon çevrelerinde yerel olarak sağanak yağış bekleniyor. Doğu Anadolu, Edirne, Çanakkale'de erken saatlerde, afyonkarahisar, Isparta'da akşam ve gece geç saatlerde, Marmara ve Kuzey Ege'de, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Mersin, Adana, Giresun, Elazığ, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz, Yozgat, Kırşehir ve Çorum'da sağanak şeklinde gök gürültülü yağışlar bekleniyor. Diğer yerlerde önemli bir değişiklik yaşanmazken Balıkesir ve İzmir'in kıyı kesimlerinde yerel yağışlar bekleniyor. Sabah erken saatlerde Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı olması bekleniyor. Kars, Ardahan, Artvin'in doğusu ve Erzurum da yerel olarak kuvvetli olması da bekleniyor. Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın, Antalya'nın İbradı, Akseki ve Gündoğmuş ilçelerinde yerel yağışların olarak kuvvetli olması bekleniyor. Yağışlar sağanak şeklinde görüleceği için vatandaşların yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önlem alması gerektiği belirtildi. Yağışlardan dolayı sel baskını ve ulaşımda aksaklıklar yaşanabilir. İç, batı ve kuzey kesimlerinde rüzgarların kuvvetli olarak eseceği tahmin ediliyor. Düzce, Zonguldak, Bartın ve Sakarya'da ise yerel yağışların kuvvetli şekilde etkili olması bekleniyor. Merak edilen hava durumu detayları cnnturk.com'da.

ANKARA VE İSTANBUL HAVA DURUMU İÇİN ÇÖL SICAKLARI GELİYOR

Yapılan değerlendirmelere göre İstanbul hava durumu ve Ankara hava durumu için ilerleyen günlerde sıcaklıkar artacak. İzmir hava durumu en yüksek 28 dereceye kadar çıkacak. Antalya hava durumu ise ilerleyen günlerde 26 derece olacak. Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların sağanak şeklinde Doğu Anadolu'nun kuzeyi, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı belirtiliyor. Sıcaklıklar da önemli bir değişiklik beklenmiyor.
Gece geç ve sabah erken saatlerde Doğu Anadolu'da buzlanma ve don olayı görüleceği belirtildi. Kuvvetli yağışlar en çok Siirt, Yozgat, Sivas, Kırşehir, Tokat, Ordu, Giresun, Kahramanmaraş, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari, adıyaman, Diyarbakır'da etkili olacağı için vatandaşların sel baskını ve diğer olumsuzluklara karşı önlem alması gerektiği belirtildi. Ege'de başlayan yağmur, Salı günü Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu ve Ege Bölgesi'nde etkili olacak. Yurdumuzun kuzey ve iç kesimleri çok bulutlu, Edirne, Çanakkale, Kastamonu, Samsun,Güneydoğu Anadolu, Ordu, Doğu Karadeniz, Şanlıurfa, karaman, Doğu Anadolu çevrelerinde yerel yağışlar aralıklarla devam edecek. Sabah erken saatlerde Kütahya, Eskişehir, Batı Karadeniz, Nevşehir, Marmara'da sisli ve puslu bir hava bekleniyor.