Iğdır referandum seçim sonuçları | Anlık sonuçlar: “Evet” ve “Hayır” oranları

Iğdır referandum seçim sonuçları | Anlık sonuçlar: “Evet” ve “Hayır” oranları

Iğdır referandum seçim sonuçları anlık sonuçlar üzerinden “Evet” ve “Hayır” oranları belli olmaya başladı. 2010 halk oylamasında Iğdır’da 27.920 evet oyu çıkarken bugünkü sonuçlar akşam saatlerinde belli olacaktır. Iğdır’da Anayasa maddeleri değişikliği oylamasında Türkiye geneli sonuçlarda son durum sistemde gözükmeye başladı Merkez, Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçelerinde son durum nedir? Iğdır ilçe ilçe referandum seçim sonuçları CNN Türk haber sitesinde.

Iğdır referandum seçim sonuçları olarak anlık sonuçlar “Evet” ve “Hayır” oranları netlik kazanıyor. 7’inci kez yapılan halk oylamasında Iğdır’da son durum nasıl? Merkez, Aralık, Karakoyunlu, Tuzluca ilçe sonuçları haber içeriğimizde.


IĞDIR İLÇE İLÇE REFERANDUM SEÇİM SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


TÜRKİYE GENELİ SONUÇLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ


2015


1 Kasım 2015 seçimlerinde Iğdır şehrinde toplam 436 sandık açıldı. Iğdır şehrinde toplam oy veren kişi sayısı 115464 olarak tespit edilirken, o yıl oy verenlerin sayısı 94728 olarak belirlendi. Katılım oranı ise yüzde 82. Ak Parti’ye oy veren kişi sayısı 28816 olarak belirlenirken yüzde 30 oy aldı. Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy veren kişi sayısı 1620, aldığı oy ise: yüzde 1. Milliyetçi Halk Partisi’ne oy veren kişi sayısı 11790, aldığı oy ise: yüzde 12. Halkların Demokratik Partisi’nin aldığı oy 48975 olurken, aldığı oy yüzde 52 olarak YSK tarafından belirlendi.


Buna göre Ak Parti’den Nurettin Aras; Halkların Demokratik Partisi’nden Mehmet Emin Adıyaman milletvekili seçilmiştir.Madde madde anayasa değişiklikleri


2010


2010 halk oylamasında Iğdır şehrinde 383 sandık açılmıştır. O sene toplam seçmen sayısı 105352 olarak belirlenirken, oy veren kişi sayısı 51941 olmuştur. Katılım oranı ise yüzde 51. Evet diyenler 27920 (yüzde 53), hayır diyenler 24021 (yüzde 47).


Siyasi partiler uzun zamandır 16 Nisan için hazırlıklarını yapıyor. Halk oylaması öncesinde TBMM'de yer alan partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda 'Evet' vereceklerini açıklarken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Öte yandan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 10 olan seçim barajını geçemeyerek Meclis'in dışında kalan partiler de referandum öncesinde oylarının ne olacağını paylaştılar.


Türkiye 7. kez referanduma gidiyor


Türkiye Cumhuriyeti'nde vatandaşlar 7. kez referandum için sandık başına gidiyor. İlk referandum 1961 yılında yapıldı. Ardından 1982, 1987, 1988, 2007 ve 2010 yıllarında referandumlar yapıldı. Türkiye'de yapılan referandumlardan 'Hayır' oyunun yüksek çıktığı tek referandum 1988 yılında yapılan referandum oldu. Bu referandumda 1982 Anayasası'nın 127. maddesindeki yerel seçimlerin 1 yıl erkene alınıp alınmaması konusu oylamaya sunuldu.


Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) iktidarı sürecinde Türkiye, iki defa referanduma gitti. İlk olarak 2007'de cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi başta olmak üzere birtakım anayasa değişiklikleri halkoylamasına sunuldu. 2007 referandumunda 'Evet' verenlerin oranı %68,95 olurken, 'Hayır' oylarının oranı ise %31.05 oldu.


Nesi meşhur?


Iğdır yemekleri: Katık Aşı,  Lepeli Ekşili Pilav, Taş Köfte, Kaysafa, Kuymak, Tapan, Nabat, Zibilli Pilav, Fetir, Patlıcan Reçeli ,Börülceli Bulgur, Kekik Etli Lepeli Pilav, Ekşili Pilav, Salmanca, Etli Sarma, Bozbaş, İşkembe Kavurma, Tandır Şiş, Perzana, Sabahaşı, Hörre, Kelecoş, Yoğurt Çorbası, Katlet, Keleçoş, Lepeli Etli Pilav, Kavut, Omaç Helvası, Tereyağlı Erişte, Evelikli Bulgur, Sütlü Pilav, Kuru Üzümlü Pilav, Omacaşı, Cılvır , Yağ Şorvası, Paça, Cızdık, Ekşili, Tavuk Şorva, Helise, Süt Hörresi, Ayranaşı, Atığaşı,


Yaygın Tarım Faaliyetleri;  Patates, Şeftali, Şekerpancarı, Pamuk, Buğday, Arpa


Tarihi Yerleri; Amarat Kümbet, Ejder Kervansarayı, Balahana, Bulakbaşı, Halıkışlak, Ağrı Dağı, Kültepe(Urartu Tepeleri), Zerdüş Tapınağı, Ahura Ören Yeri, Iğdır Anıt Ve Müzesi, İrem Bahçesi, Dinazor Tepesi, İslamköy,  Karakale, Babek Mağarası, Şehit Ağacı, Tuzluca Mesire Yerleri, Aras Nehri, Koş Başlı Mezarlar, Gödekli Kümbeti, Nuh’un Gemisi, Melekli Şahmaran Tepesi, Tanrının Kutsal Suyu(Karasu Çayı), Karasu Çayı Kuş CennetiTürkiye sandık başında

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS