hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İnsani koridor ne demek? Kısaca insani koridor nedir?

  İnsani koridor ne demek Kısaca insani koridor nedir
  expand

  Savaş dönemlerinde veya sıcak çatışmaların olduğu alanlarda insani koridor kavramı sıklıkla kullanılan terimlerden biri olarak biliniyor. Peki, tam olarak insani koridor ne demek? İşte kısaca insani koridorun anlamı…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çatışmaların yoğun olarak gerçekleştiği bölgelerde çatışan grupların yanı sıra siviller de ateşlerin arasında kalabiliyor. Bu durumun önüne geçebilmek, sivillerin tahliyesini sağlayabilmek ya da can güvenliği oluşturmak amacıyla insani koridorlar yapılabiliyor. Peki, tam olarak insani koridor nedir?

  KISACA İNSANİ KORİDOR NE DEMEK?

  İnsani koridor çatışmaların gerçekleştiği bölgede sivillerin can güvenliğinin sağlandığı yollar ya da bölgeler olarak adlandırılabilir. Örnek olarak iki ülkenin çatışmasının ortasında kalan sivillerin can kaybı yaşamaması adına oluşturulan insani koridorlar üzerinden siviller bu bölgeden tahliye edilebiliyor. Yani kısaca insani koridor çatışmalardan arındırılmış, ateş altında olmayan bölge olarak tanımlanabilir.

  Yine aynı şekilde bölgeye ulaştırılacak olan yardımlar bu insani koridorlar üzerinden hareket edebilir, sivillerin alandan ayrılması bu bölgeden sağlanabilir ve ateş altında olmaması gereken durumlar bu koridor üzerinden sağlanabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow