İshal neden olur? Belirtileri nelerdir?

İshal neden olur? Belirtileri nelerdir?

İshal neden olur sorusuna doktorların ortak açıklaması şu şekildedir: Gevşek, sulu dışkılarla veya bağırsak hareketi yapma ihtiyacı ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle birkaç gün sürer ve genellikle herhangi bir tedavi olmadan kaybolur. İshal akut veya kronik olabilir. Akut ve kronik ishal nasıl oluşmaktadır? İshal’in tedavisi için yapılması gerekenler nelerdir?

İshalin oluşma nedenleri iki çeşit üzerinden gösterilir. Akut ve Kronik. Akut ishal, durum bir ila iki gün sürdüğünde oluşur. Viral veya bakteriyel bir enfeksiyon sonucu ishal yaşayabilirsiniz. Bazen yiyecek zehirlenmesine bağlı olabilir. Gelişmekte olan bir ülkede tatil yaparken bakterilere veya parazitlere maruz kaldıktan sonra ishal olduğunda, gezgin ishali olarak bilinen bir durum söz konusudur. Akut ishal oldukça yaygındır. Kronik ishal, en az dört hafta süren ishale karşılık gelir. Çölyak hastalığı veya Crohn hastalığı gibi bağırsak hastalığının veya rahatsızlığının sonucudur.


İshal neden olur?


Bir takım koşullar veya koşulların bir sonucu olarak ishal meydana gelmektedir. İshal neden olur sorusuna madde madde şu şekilde cevap verilmektedir: • Bir gıda alerjisi

 • Bir ilacın istenmeyen reaksiyonu

 • Bir viral enfeksiyon

 • Bakteri enfeksiyonu

 • Bağırsak hastalığı

 • Paraziter bir enfeksiyon

 • Safra kesesi veya karın ameliyatı


Mayo Kliniğine göre, Rotavirüs çocukluk çağı ishalinin ortak bir nedenidir. Salmonella veya Escherichia coli kaynaklı bakteriyel enfeksiyonlar diğerleri arasında da yaygındır. Rotavirüs enfeksiyonu genellikle virüse maruz kaldıktan sonraki iki gün içinde başlar. İlk belirtiler bir ateş ve kusma, bunu takiben 3-7 gün sulu ishale neden olur. Enfeksiyon da karın ağrısına neden olabilir. Kronik ishal, irritabl bağırsak sendromu veya inflamatuar bağırsak hastalığı gibi daha ciddi bir durumun semptomu olabilir. Sık ve şiddetli ishal bir bağırsak hastalığının veya fonksiyonel bir bağırsak hastalığının bir işareti olabilir.İshal nasıl geçer?


İshal tedavisi genellikle kaybedilen sıvıların yerini almasını gerektirir. Bu, basitçe, spor içecekleri gibi daha fazla su veya elektrolit ikame içecekleri içmeniz gerektiğidir. Daha ciddi vakalarda, intravenöz tedavi yoluyla sıvı alabilirsiniz. Vücudunuzda bakteri enfeksiyonu varsa, doktorunuz antibiyotik reçete edebilir. • Yemek ve yemek hazırlama bölgelerini daha sık yıkayarak gıda zehirlenmesinden kaynaklanan ishalden kaçınabilirsiniz.

 • Yemek hazırlandıktan sonra bekletilmeden servis yapılması ve yenilmesi.

 • Yemek bittikten sonra dışarda bekletilmemesi ve buzdolabına konulması

 • Dondurulmuş gıdaları daima bir buzdolabında çözünmesi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS