İstanbul, Bağcılar 2017 referandum sonuçları “Evet” ve “Hayır” oranını etkileyecek

İstanbul, Bağcılar 2017 referandum sonuçları “Evet” ve “Hayır” oranını etkileyecek

Bağcılar ilçesi referandum sonuçları anayasa değişikliğine dair maddelerin oylandığı 16 Nisan’daki seçimlerin ardından merakla beklenmeye başlandı. İstanbul’un en fazla oy potansiyeline sahip ilçeleri arasında yer alan bölgede 510 bin 640 kayıtlı seçmen oy kullanacak. 1252 sandığın kurulduğu ilçede seçmenler destekledikleri görüş yönünde oy verecek. Peki, yarım milyon seçmenin yer aldığı Bağcılar’da “Evet” mi, “Hayır” mı çıkacak?

Bağcılar referandum sonuçları “Yeni Anayasa” olarak adlandırılan Anayasa’daki bazı maddelerin değiştirilmesine ilişkin oylamanın ardından bölgedeki vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Hem İstanbul’un hem de diğer illerin ilçelerine oranla oldukça fazla oy potansiyeline sahip bölgede çıkan sonuçların referandumu direkt olarak etkilemesi bekleniyor. İşte, önceki seçimlerde ilçede yaşanan seçimlerde çıkan sonuçlar…



Türkiye sandık başında


İLÇENİN DİĞER SEÇİMLERİ


2015’te yapılan genel seçimlerde AKP’nin yüzde 59.6 oy aldığı bölgede iktidar partisini takip eden oy oranına sahip parti ise CHP oldu. Genel seçimlerde yüzde 16.2 oy sağlayan CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinde desteklediği aday olan Ekmeleddin İhsanoğlu ise bölgeden yüzde 25 oy almıştı. Öte yandan 12 Eylül 2010’da gerçekleştirilen referandumda ise yüzde 70.5 “Evet” oyunun çıktığı bölgede yüzde 29.5 “Hayır” oyu seçmenler tarafından tercih edilmişti.


TÜM SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ



İLÇENİN ÖZELLİKLERİ


Yüksek Seçim Kurulu’nun güncel verilerine göre bölgede 2017 yılında yapılacak olan referandum için 1252 sandık kurulacak. 22 mahallesi ise seçim sonuçlarına büyük bir etki yapacak olan ilçede bulunan 510 bin 640 seçmen referandum ile ilgili görüşlerini belirtmek için sandık başına gidecek. Geçtiğimiz yıllara oranla seçmen sayısını en fazla sabit tutan ilçeler arasında yer alan bölgede bu yıl 400’ü aşkın yeni seçmen ilçeye katıldı.


İLÇE İLÇE İSTANBUL REFERANDUM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ…


İLÇENİN TARİHİ


İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ilçe yüksek nüfus oranına sahip olması nedeniyle siyasilerin dikkatini çekmişti. Önceki yıllarda Bakırköy’e bağlı olan bölge 1992 yılında Bakırköy’den ayrılarak ilçe statüsüne kavuşmuştu.



Madde madde anayasa değişiklikleri


Bölgede yaşayan nüfusun yaklaşık 3’te 1’inin 7-22 yaş aralığında olması nedeniyle genç nüfus yoğunluğu fazla olan bölgeler arasında yer almaya devam ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS