İyodin nedir, nükleer kaza durumunda neden kullanılır?

İyodin nedir, nükleer kaza durumunda neden kullanılır?

İyot tableti olarak da bilinen iyodin, nükleer kaza durumları sonrasında kullanılmak zorunda kalınan bir önleyici tedavi oluyor. Peki, iyodin tam olarak nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılmalı?

İyodin kullanımı konusunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu olası durumlara karşılık bilgilendirmeler yapıyor. İşte TAEK’in yaptığı bilgilendirmelerde yer alan iyodin hapı kullanım şekli ve süreçle ilgili bilinmesi gereken önemli noktalar…


İYODİN NEDİR, NE İŞE YARAR?


İyot tabletleri, radyoaktif olmayan iyot bileşikleridir. Nükleer tehlike durumlarında ortaya çıkabilecek radyoaktif bulut içerisinde yer alan radyoaktif iyotun tiroitte tutulmasını önlemek üzere, iyot tabletlerinin en kısa süre içinde alınması gereklidir. İyot tabletlerinin, vücudun diğer radyoaktif maddelere maruz kalmasını engelleyici özelliği yoktur.


İYOT TABLETİ NASIL KULLANILMALI?


Tabletler, mümkünse aç karnına alınmamalıdır. Kolaylık sağlamak için tercih edilen bir sıvıda eritilip içilebilir.


İyot tabletleri genellikle iyi tolere edilir. Sindirim bozuklukları gibi yan etkiler çok nadiren görülmekle beraber, uygulama kesildiğinde kendiliğinden geçer. Yan etkilerin uzun süre devam etmesi durumunda doktora başvurulmalıdır. Hipertiroit tedavisi görenler, iyot tabletleri aldıkları süre içinde de tedavilerine devam etmeli, ancak tehlike durumu sona erdiğinde, doktora başvurmalıdırlar. İyot tableti aldıktan sonra 1 hafta ila 3 ay içinde çarpıntı, kilo kaybı veya ishal şikayeti olanlar doktora müracaat etmelidir.


İYODİN KULLANIMINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER


İyot tabletlerinin radyoaktiviteye maruz kalınmadan 6 saat öncesinde alınması durumunda maksimum koruma sağlanır. Radyoaktiviteye maruz kalınmasından sonraki ilk 10 saatten sonra alınması durumunda ise hiç bir etkisi olmayacaktır. Bir iyot tableti dozu ile 24 saat korunma sağlanır.


Radyoaktif tehlike durumunda, iyot tabletlerinin dağıtımı, kullanımı ve uygulama süresi konularında duyurular resmi makamlarca medya aracılığıyla yapılacaktır. İyot tabletleri, resmi bir duyuru yapılmadıkça kesinlikle kullanılmamalıdır.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS