Jandarma astsubay alımı başvuruları bugün sona eriyor

Jandarma astsubay alımı başvuruları bugün sona eriyor

2017 Jandarma astsubay alımı başvuru işlemleri bugün sona eriyor. 31 Mart'ta başlayan başvuru işlemlerine adayların ilgisi hayli yüksek oldu. Kariyerini Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde sürdürmek, burada görev almak olarak belirleyen adaylar Jandarma astsubay alımı için son günde başvuru işlemlerini sürdürüyorlar. Toplamda 2 bin 650 personelin istihdam edileceği astsubay alımı kapsamında göreve başlayacak olanlar farklı illerde görevlendirilecekler.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yayımlanan Jandarma astsubay alımı ilanı vatandaşların ilgisini çekti. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde görev yapmak isteyenler yayımlanan ilana büyük ilgi gösteriyor. 2017 Jandarma astsubay alımı kapsamında toplamda 2 bin 650 personel istihdam edileceği duyuruldu. Mart ayının son gününde başlayan başvurularla birlikte adaylar sürecin nasıl işleyeceğini ve başvuru işlemlerinin nereden ve nasıl yapılacağını merak ediyor.


Toplamda 2650 personel istihdam edilecek


Jandarma Genel Komutanlığı astsubay alımı kapsamında, ihtiyacın karşılanması amacıyla lisans ve önlisans düzeyinde; 2 bin 333 jandarma, 20 U/H teknisyeni, 20 istihkam, 40 muharebe, 20 ikmal, 20 bakım, 35 personel, 11 maliye sınıflarında erkek, 150 jandarma, 1 bando sınıflarında kadın personel istihdam edecek. Adayların branş seçimleri ihtiyaca göre eğitim safhasında yapılacak.


Türk askerine yerli Robocop



Başvuruları hangi tarihlerde yapılacak?


Jandarma astsubay alımı başvuru işlemleri 31 Mart 2017 Cuma günü başladı. Şu an devam eden başvuru süreci 28 Nisan 2017 Cuma tarihinde tamamlanacak. Astsubay alımı başvuru sürecinin ardından sınava çağırılan adaylar için belge inceleme, ön sağlık muayene, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavı aşamaları uygulanacak. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar sağlık muayenesi ve güvenlik soruşturması aşamalarından da olumlu sonuç almaları halinde astsubay olmaya hak kazanacaklar. Ardından adaylarla ön sözleşme yapılacak ve temel askerlik ve astsubaylık anlayışı kazandırma eğitimi uygulanacak. Sonrasında adaylarla ilk sözleşmeleri imzalanacak. Jandarma astsubay alımı sonuçları başarı sırasına göre Temmuz 2017 ayı içerisinde adaylara yine internet üzerinden duyurulacak.


Başvurular nereden ve nasıl yapılıyor?


31 Mart - 28 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacak başvuru işlemlerini adaylar "https://www.jandarma.tsk.tr/" adresinden başvuru işlemlerini yapabilecekler. Adayların başvurularını tamamlamalarının ardından yazıcıdan Jandarma astsubay alımı başvurusu çıktısını alması gerekiyor.
Ön başvuruların ardından temin edilecek kontenjan miktarının en az on katından az olmamak kaydıyla branş ihtiyaçlarına uygun belirlenecek lisans veya önlisans programlarından başlanarak adaylara "sınav ücretini yatırma duyurusu" yapılacak. Yine adayların başvuru işlemlerini Internet Explorer kullanarak yapması gerekmektedir. Ayrıca başvuru formunda sadece büyük harf kullanılması gerekmektedir.
Yapılan başvurular incelenerek, ihtiyaç duyulan sınıf/branĢlara yönelik tespit edilen programlara uygun öğretim ve eğitim durumuna öncelik verilerek, temin edilecek Sözleşmeli Astsubay kontenjan miktarlarının on katından az olmamak üzere belirlenecek miktar kadar adaya, gruplar halinde; 8-9 Mayıs, 11-12 Mayıs, 16-17 Mayıs ve 22-23 Mayıs tarihlerinde (“Sınav Ücretinin Yatırılması” bölümünde açıklandığı şekilde) sınav ücretlerini yatırmaları için duyuru yapılacaktır. Kendisine belirtilen süre içerisinde sınav ücretini yatırmayan aday, sınavlara katılma hakkını kaybedecektir. Son grupta çağrılan adaylar için bu duyuru 29 Mayıs tarihine kadar yapılacaktır.


Başvuru işlemleriniz için tıklayın


Sınav ücreti nereden ve nasıl yatırılacak?


Jandarma astsubay alımı başvurusu yapan adaylar sınav ücretlerini Halkbank şubelerinden, Halkbank ATM'lerinden ve Halkbank İnternet Bankacılığı aracılığıyla ödeyebilecekler. Başvuru ücreti olarak 50 TL yatırılacak. Ödemenin yapıldığına dair dekontun saklanması gerekmektedir.


Sadece birkaç ülkede vardı, ASELSAN üretmeyi başardı



Jandarma astsubay alımı başvurusunda aranan şartlar


a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,


b. Fakülte, yüksekokul veya meslek yüksekokulu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş veya 05 Eylül 2017’ye kadar mezun olabilecek durumda olan sivil kaynaklı adaylardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre müracaat yapılan yılın Ocak ayının biri itibariyle yirmi yedi yaşını (Bir üst yaştan gün almamış olan, 01 Ocak 1990 ve daha sonra doğanlar başvurabileceklerdir.) , lisansüstü öğrenimini tamamlamış olanlar için otuz iki yaşını bitirmemiş (Bir üst yaştan gün almamış olan 01 Ocak 1985 ve daha sonra doğanlar başvurabileceklerdir.) olmak.


c. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,


ç. T.S.K., J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,


d. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, adayın kendisi ve evli ise eşinin;


1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.


2) Adayın kendisi ve evli ise eşi; genelev, birleĢme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmamış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,


3) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,


e. Daha önce çalıştığı kamu kurum ve kuruluşlarından disiplinsizlik, ahlaki nedenlerle çıkarılmamış olmak,


f. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,


g. Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,


ğ. Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle askeri okullar ile Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitim kurumlarından ayrılmamış veya çıkarılmamış olmak,


h. Terör örgütleri ile bu örgütlerin yasal veya yasadışı uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüĢ ve mitinglerine karışmamış, desteklememş, katılmamış olmak,


ı. Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye üye olmadığına dair yazılı beyan sunmak,


i. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.


j. Adayların belirtilen şartlardan herhangi birini taşımadıklarının anlaşılması halinde, sınav sonuçlarına bakılmaksızın adaylıkları, öğrenime başlamışlarsa öğrencilikleri sona erdirilir.


Kılavuzu incelemek için tıklayın

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS