Son Dakika

Kabil nerede, nüfusu kaç? Kabil nerenin başkenti? İşte Kabil haritası!

Kabil nerede, nüfusu kaç? Kabil nerenin başkenti? İşte Kabil haritası!

Kabil nerede, nüfusu kaç? Kabil nerenin başkenti? İşte Kabil haritası!

Afganistan’ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Kabil’e Taliban girişi başladı. Afganistan yönetiminin elindeki ender büyükşehirlerden olan Kabil’in düşmesi durumunda Taliban’ın ilerleyişi devam edecek. Peki, tam olarak Kabil nerede, nüfusu kaç?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Taliban’ın Kabil’e girmesiyle birlikte il genelinde büyük bir göç başladı. Taliban’ın şehri terk etmek isteyenlere izin vermesiyle birlikte Kabil’den çıkmak isteyenler yoğun trafik oluşturdu. Afganistan’ın başkenti olan Kabil aynı zamanda en büyük şehri olarak biliniyor.

KABİL NEREDE, NÜFUSU KAÇ?

Kabil Vilayeti'nin de yönetim merkezi olan kent ülkenin doğusunda yer alır. 2011 yılı resmî rakamlarına göre banliyöleriyle birlikte 3,9 milyona yaklaşan nüfusuyla sadece ülkenin değil Orta Asya'nın da önemli merkezleri arasındadır.

Ülkenin ticari ve kültürel merkezi olan kent Hindukuş Dağları içinde Kabil Nehri boyunca ilerleyen dar bir vadide deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte kurulmuştur. Kabil, kuzeyde Hindukuş Dağları'ndaki geçitlere bağlanan yolları ve güneyde Pakistan'a uzanan Hayber Geçidi'ni denetlemesine olanak veren elverişli konumuyla stratejik bir kenttir. Ayrıca şehrin, ülke içinde Kandahar, Herat ve Mezar-ı Şerif, ülke dışında ise Celalabad üzerinden Peşaver ile bir karayolu bağlantısı vardır.

Kabil'in önemli ticari ürünleri, taze ve kurutulmuş meyve, fındık, Afgan kilimleri, koyun derisi ve mobilyadır. Başlıca sanayi ürünleri ise, pamuklu ve yünlü dokuma, besin ürünleri ve mermerdir. Kabil'de çok sayıda tarihsel yapı ve Babür'ün mezarı bulunur. Keza onun adını taşıyan bahçeden başka birçok park ve bahçe kenti süsler. 1978 işgalinden önce şehrin büyük turizm potansiyeli vardı.

Fakat Ruslarla savaşın başladığı 1978 yılından beri şehrin ekonomik faaliyetleri önemli ölçüde azalmıştır. Son yıllarda, özellikle 2001 yılından sonra Hamid Karzai döneminde bu konuda bir canlanma olduğu görülmektedir.

Kabil, 3.500 yıllık tarihiyle, Güney ve Orta Asya ticaret yolları üzerindeki stratejik konumu nedeniyle birçok gücün savaş alanı olan ve sürekli el değiştiren bir şehirdir.

KABİL HARİTASI

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı