Kanaviçe nedir, ne işe yarar?

Kanaviçe nedir, ne işe yarar?

Seyrek dokunmuş keten bezi ve onun üzerine yapılmış olan işlemelere verilen ad olan kanaviçe dönem dönem popüler olmayı sürdürüyor. Uzun bir uğraş ve el emeği gerektiren bu ürün etamine oldukça benzerlik gösteriyor. Peki, kanaviçe nedir ve ne işe yarar?

Kanaviçe, el işleri için kullanılan seyrek dokunmuş keten bezi ve onun üzerine yapılmış olan işlemelere verilen addır. Etamin işine benzer. Aynen onun gibi renkli küçük çarpılardan desenler oluşturma şeklindedir. Etaminden farkı, kanaviçenin düz kumaş üzerine işlenmesidir. Kumaş üzerine öncelikle kaneve adı verilen özel dokunmuş bir kumaş tutturulur. Sonra renkli ipliklerle kanave referans olarak alınarak desen işlenir. Desenin işlenmesi bittikten sonra kanave asıl kumaş üzerinden ip ip çekilerek işlenmiş desenle kumaş arasından temizlenerek kanaviçe elde edilir. Batı kültüründeki goblene benzer, ancak ondan daha kalın iplerle ve daha ayrıntısızdır.

KANAVİÇE YAPMAK ZOR MU?

Giyim ve tekstil işi ile ilgilenen kişilerin yakından bildikleri kanaviçe yapılan desenlerle göz dolduruyor. Göründüğünden daha zor olması genellikle kanaviçenin başlangıcında bu işle uğraşan kişileri oldukça zorluyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS