Kış gün dönümü nedir? Google’dan 21 Aralık kış gün dönümüne özel doodle

Kış gün dönümü nedir? Google’dan 21 Aralık kış gün dönümüne özel doodle

Kış gün dönümü yani 21 Aralık’ı 22 Aralık’a bağlayan gece dünyaca ünlü arama motoru Google tarafından hazırlanan özel doodle ile karşılandı. Platformun kullanıcıları arama için siteye girdiklerinde kış gün dönümü doodle ile karşılaştı. Peki, kış gün dönümü nedir? Günler ne zaman uzayacak? İşte, merak edilen detaylar…

Dünyaca ünlü arama motoru Google, 21 Aralık’ı 22 Aralık’a bağlayan yılın en uzun gecesi yani kış gün dönümü için hazırladığı özel doodle ile kullanıcılarını karşıladı. Arama yapmak için Google’a giren ve kış gün dönümü doodle’ı ile karşılaşan kullanıcılar, “Kış gün dönümü nedir?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte, merak edilen soruların cevabı…KIŞ GÜN DÖNÜMÜ NEDİR?


Her yıl kuzey yarımkürede kış gün dönümü olarak gerçekleşen 21 Aralık aynı zamanda yılın en uzun gecesi oluyor. Güneş ışıklarının Oğlak Dönencesi’nde dik olarak geldiği günde en uzun gece yaşanırken bu tarih bazı ülkelerde kışın başlangıcı bazı ülkelerde ise kışın ortası olarak kabul ediliyor. Aynı tarih güney yarımkürede ise yaz gün dönümüne denk geliyor.


21 Aralık’ta kuzey yarımkürede günlerde uzamaya başlarken güney yarımkürede ise günler kısalmaya başlıyor. Kuzey yarımkürede 21 Aralık tarihi gölgelerin uzun olduğu gün olarak adlandırılıyor. Yaz gün dönümünde ise yarımkürelerde yaşanan olayların tam tersi yaşanıyor. Kuzey yarımkürede 21 Haziran tarihi ise yaz gün dönümü olarak kabul ediliyor.


EKİNOKS VE GÜN DÖNÜMÜ TARİHLERİ NELER?


21 Mart ekinoksu: Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz Kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken Güney yarım küre sonbahara girer.


21 Haziran yaz gün dönümü: Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da yaz gün dönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken Güney yarım kürede kış başlar.


23 Eylül ekinoksu: Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarım kürede ise bahara geçiş olur.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS