Kombu çayı nedir?

Kombu çayı nedir?

Kombu çayı faydaları ile dikkat çekerken, son dönem bu çaya olan ilgi bir hayli artmış durumda. Asya kökenli bir çay olan kombu çayı aslında kombucha mantarından (kombu mantarı) ile elde ediliyor. Bu mantarın fermente edilmesi ile hazırlanan kombu çayı faydaları ile pek çok soruna çözüm olarak kullanılıyor. Bu çay isteğe bağlı olarak haricen de kullanılabiliyor.

Kombu çayı son dönemin popülerleşen bitki çayları arasında yer alıyor. Özellikle bitki çayları konusunda oldukça zengin bir kültür olan Doğu Asya'da tüketilmeye başlanan kombucha adlı mantar türünün fermente edilmesi sonucunda elde edilen kombu çayı zengin bir içeriğe sahip olması ile birlikte pek ok sağlık sorununun çözümünde kullanılmaktadır. Hem dahili hem de harici kullanılabilen kambu çayı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Hazırlanan suyunda üreyen ve yararlı bakteriler ortaya çıkan kombu mantarından üretilen bu çay lezzet bakımından da beğenilerek tüketilmektedir.

Su, kombucha kültürü, şeker ve çay kullanılarak hazırlanan özel solüsyonunun içinde bekletilen kombu mantarı bu sıvının içinde yaşayıp üremeye başlar ve karbonatlaşan kombu kültürü sirke, B vitamini, enzimler, probiyotikler ve yüksek asit konsantrasyonu haline gelir. Yararlı bakteriler salgılayan bu çay böylece insan vücuduna faydalı bir hale gelir. Kombu çayı bekleme süresine göre değişim gösterirken en mayalı hali en yararlı halidir.

Kombu çayı faydaları

Kombu çayı özellikle zayıflamak isteyenler tarafından tüketilmektedir ancak bunun dışında yine pek çok yararının olduğu bilinmektedir.

Öncelikle yağ yakımını hızlandırması kilolardan kurtulmaya destek olur. Diğer yandan vücuttaki yaraların, iltihaplı bölgelerin iyileşmesinde de yardımcıdır. Zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan kombu çayı kan dolaşımını düzenlerken, tansiyonu dengelemede faydalıdır. Özellikle yüksek tansiyonu dengelemede yardımcı olan bu çay vücudu kalp ve damar hastalıklarına karşı da korumaktadır.

Kombu çayı sinir sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olmasının yanı sıra kandaki şeker oranını da dengeler. Yine kanserli hücrelerin yayılması ve büyümesine engel olduğu da bilinen yararlarındandır. Yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olan kombu çayı enerji verirken, baş ağrılarının geçmesine de yardımcı olur. Saç sağlığı için de kombu çayı kullanılmaktadır. Kombu çayı kullanımı saçların güçlenmesini ve daha güçlü saç köklerine sahip olmanızı sağlar.

Diğer yandan harici kullanımı durumunda ise anti-aging etkisi vardır. Cildi nemlendirir ve kırışıklıklara engel olur. Yine duş sonrası saçlarınızı durularken kullanılırsa saçlara parlaklık katar.

Zararları nelerdir?

Kombu çayını yoğun kafeinden dolayı halime ve emziren kadınların kullanması önerilmez. Yine şeker ve kafeine rekasiyon gösteren bir bünyeniz varsa kombu çayı kullanmamanız tavsiye edilir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS