Kurban ibadetinin dini hükmü nedir? İşte, Diyanet’ten yapılan açıklama

Kurban ibadetinin dini hükmü nedir? İşte, Diyanet’ten yapılan açıklama

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte kurban ibadeti ile ilgili detaylar merakla araştırılıyor. Bu sorular arasında ise “Kurban ibadetinin dini hükmü nedir?” sorusu yer alıyor. Peki, kurban ibadetinin dini hükmü nedir? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan gelen yanıt…

Kurban ibadeti ile ilgili sorularının cevabı, hemen her yıl olduğu gibi bu yıl da Kurban Bayramı öncesi en çok araştırılanlar arsında yer alıyor. Bu sorulardan biri de “Kurban ibadetinin dini hükmü nedir?” sorusu… Peki, kurban ibadetinin dini hükmü nedir? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’ndan gelen cevap.


KURBAN İBADETİNİN HÜKMÜ NEDİR?


Sözlükte yaklaşmak, Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usûlüne uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade eder (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452). Kurban bayramında kesilen kurbana udhiyye, hacda kesilen kurbana ise hedy denir.


Akıl sağlığı yerinde, hür, mukim ve dinî ölçülere göre zengin sayılan mümin, ilâhî rızayı kazanmak gayesiyle kurbanını kesmekle hem Cenab-ı Hakk’a yaklaşmakta, hem de maddi durumlarının yetersiz olması sebebiyle kurban kesemeyenlere yardımda bulunmaktadır (Serahsî, el-Mebsût, XII, 8; İbn Nüceym, el-Bahr, VIII, 197). Bu ibadetin ruhunda Hakk’a yakınlık ve halka fedakârlıkta bulunma anlayışı vardır. Kurban, bir müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun bir nişanesidir.


Mezheplerin çoğuna göre udhiyye kurbanı kesmek sünnettir (İbn Rüşd, Bidâye, I, 429). Hanefî mezhebinde ise tercih edilen görüş, kurbanın vacip olduğudur (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 146). Kurban, -fıkhî hükmü ne olursa olsun- müslüman toplumların belirli simgesi ve şiarı sayılan ibadetlerden biri olarak asırlardan beri özellikle milletimizin dinî hayatında önemli bir yer tutmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS