Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Hicri takvime göre Zilhicce ayı içerisinde idrak edilen kurban ibadeti milyonlarca Müslüman tarafından gerçekleştirilecek. Ancak kurban keserken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Diyanet, bu hususları resmi internet adresi üzerinden tek tek anlattı. Peki, kurban keserken nelere dikkat etmeli?

Kurban kesimi için hazırlıklarını tamamlayan milyonlarca Müslüman Kurban Bayramı içerisinde ibadet görevlerini yerine getirecek. Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu kurban ibadetini gerçekleştirecek kişilere kesim esnasında dikkat edilmesi gerekenleri aktardı.


Peki, bu ibadeti gerçekleştirirken nelere dikkat etmeli? İşte Diyanet’in konuyla ilgili görüşleri…


Kurban keserken aşağıdaki hususlara dikkat edilmeli:  • a) Usulüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, hayvanın omuriliğinin kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

  • b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına özen gösterilmelidir.

  • c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

  • d) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  • f) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS