Mali nerede, hangi kıtada, başkenti neresi?

Mali nerede, hangi kıtada, başkenti neresi?

Resmi adıyla Mali Cumhuriyeti olarak bilinen Mali 15 milyona yakın nüfusu ile Afrika’nın dikkat çeken ülkeleri arasında yer alıyor. Peki, Mali tam olarak nerede yer alıyor, etrafında hangi ülkeler var ve başkenti neresi?

Mali ya da resmî adıyla Mali Cumhuriyeti, Batı Afrika'da bulunan denize kıyısı olmayan bir ülke olarak biliniyor. Afrika kıtasının en büyük yedinci ülkesi konumunda olan ülkenin komşuları Cezayir, Nijer, Burkina Faso, Fildişi Sahili, Gine, Senegal ve Moritanya’dır. Ülkenin başkenti ise Bamako'dur.


Dikey olarak yeşil, sarı ve kırmızı üç renk bayrağa sahip olan ülkenin yaklaşık 15 milyon nüfusu bulunuyor. Bu nüfusun yüzde 94’lük bir kısmı ise İslam inancına sahiptir.


ÜLKENİN RESMİ DİLİ NE?


Sömürge dönemi sonrası Fransa'nın miras olarak bıraktığı Fransızca ülkenin resmi dilli konumundadır. Resmî dile Fransızca'nın dışında on üç adet ulusal dil bulunmaktadır. Bu diller Bambaraca, Bomuca, Bozoca, Dogonca, Maasinankoorence, Hasaniye Arapçası, Minyankaca, Kita Maninkaca, Soninkece, Koyrabori Sennice, Senaraca, Tamaşekce ve Kassonkece olup, birçok kişi tarafından konuşulmaktadır. Bu diller içerisinde en yaygın dil konumunda olan Bambaraca dili nüfusun %46'sı tarafından konuşulmaktadır.

ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS