Mavi Balina nedir?

Mavi Balina nedir?

Mavi Balina tehlikesiyle ilgili gündeme gelen gelişmeler, tehlike saçan bu oyunla ilgili soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Peki; Mavi Balina nedir? Mavi Balina oyununa karşı nasıl tedbir alınır? İşte, dünyayı kasıp kavuran ve internetten yayılan Mavi Balina tehlikesi ile ilgili detaylar…

Mavi Balina tehlikesi, yaşanan acı olaylar nedeniyle Dünya’da ve Türkiye’de gündeme gelmeye devam ediyor. Çocukları ve gençleri intihara sürükleyen tehlikeye karşı özellikle aileler teyakkuz halinde. Peki; Mavi Balina nedir? İşte, Mavi Balina oyuna karşı alınacak tedbirler…


MAVİ BALİNA NEDİR?


Oyunun orijinal adı Siniy Kit. Bu ismin Rus rock grubu Lumen’in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde “Neden çığlık atarsın / Kimse sesini duymazken / Konu ne, konu ne” diyor. Şarkı “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.


Oyunun adıyla ilgili ortaya atılan bir başka iddia da zaman zaman balinaların açıklanamaz şekilde karaya vurup intihar eden hayvanlar olması.


Oyunun hızla yayılmış olmasında sosyal medya önemli rol oynuyor. Özellikle 10-14 yaş arasındaki gençler hedef alınıyor. Bu oyunu düzenleyenler, belli etiketler kullanarak ya da sıkça ziyaret edilen gruplara mesaj atarak gençleri oyuna dahil etmeye çalışıyor.


Bu oyun, Rusya’da ilk kez araştırmacı bir gazetecinin 12 yaşındaki bir kız çocuğunun intiharının ardından yaptığı araştırma sonucunda ortaya çıkarıldı.  


MAVİ BALİNA TEHLİKESİNE KARŞI NE YAPILABİLİR?


Mavi Balina oyunu tehlikesi önlem alınmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Bu tarz oyunların içeriklerini ve tehlikelerini CNN TÜRK ekranlarında anlatan Sosyal Medya Uzmanı Doç. Dr. Levent Eraslan önemli uyarılarda bulundu.


Görevlerde yer alan tehlikelerin oyuna devam edildiği takdirde ölümcül sonuçlar doğurduğunun altını çizen Eraslan, iki yıl önce yaptığı uyarılarda bu tarz oyunlara karşı önlem alınması gerektiğini söylediğini hatırlattı.


MAVİ BALİNA OYNANDIĞI NASIL ANLAŞILIR?


Çocuklar eğer günlük sürecinden ayrılıyor, gece saatlerinde internette dolaşıyor, umutsuzluk ve mutsuzluğa kapılıyorsa ailelerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Yeme içme davranışlarında değişiklik, vücutlarında çeşitli izler ve ani öfkelenmeler de oyun tehlikesinin belirtileri arasında yer alıyor.


Öte yandan Eraslan, çocuklarının durumlarından şüphelenen ve bu tarz oyunları oynadığını tespit eden ailelerin güvenlik güçlerine bilgi vermelerinin oldukça önemli olduğunun altını çiziyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS