Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı ne zaman açılacak? Açılış ertelendi!

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı ne zaman açılacak? Açılış ertelendi!

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı açılış tarihi ile ilgili erteleme kararı geldi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 19 Mayıs’ta açılması planlanan hat ile ilgili yeni bilgileri paylaştı. Peki, Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı ne zaman açılacak?

19 Mayıs’ta açılması beklenen Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı koronavirüs engeline takıldı. Daha önce 19 Mayıs’ta açılışının gerçekleştirileceği duyurulan metro hattını ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hatla ilgili son bilgileri paylaştı. İşte İmamoğlu’nun yaptığı o açıklamalar ve süreçteki son durum…

“80-90 GÜN GİBİ BİR TEST SÜRECİ VAR”

“Burada, alt yüklenici yabancı bir firma var. Sinyalizasyon sistemi, o firmayla anlaşılmış. Ne yazık ki bu firmanın da o işi yapan buradaki çalışanları, büyük oranda İspanyol kökenli ve İspanya’daki bir merkezden yönetiliyor. Maalesef Covid süreciyle, 3 Mart itibariyle bu hizmeti yapamaz duruma geldiler. Bu şantiyeyi bırakıp, ülkelerine dönmek zorunda kaldılar. Neredeyse 2,5 aydır, bu hizmeti alamıyoruz. Bu hizmeti burada yapan bir kısım yerli çalışanlar var, yüklenici firmanın bize aktardığına göre. Ama tabii bu çok yetersiz bir çalışma. Şu anda gördüğünüz gibi, istasyonlarda tümüyle sona gelmiş durumda. Böyle bir ortamda tek eksiğimiz sinyalizasyon. Bu tür konularda da teknik kısım çok çok önemli. Yani o testler, o işlemler yapılmadan burayı açmak mümkün değil.

Şu anda onu bekliyoruz; iletişim sürüyor. Hem yüklenici firma hem biz iletişimi sürdürüyoruz bir an önce getirmek için. Büyük çaba içerisindeyiz. Net cevap alınamadığı için de yaklaşık 80 gün, 90 gün gibi test sürecinin sinyalizasyon açısından burada geçirilmesi lazım. Bir an önce normalleşip, çalışanları İspanya'dan buraya getirmek için büyük çaba içerisindeyiz. Başlar başlamaz hattımızın da sinyalizasyon hizmetini alıp bir an önce İstanbullulara bu hattı hediye etmek istiyoruz. Yoksa Mayıs ayı içerisinde açıyor olacaktık, böyle üzücü bir olay yaşadık. Covid’in bu tür aksaklıkları yaşattığı şantiyelerimiz, başka projelerimiz de mevcut. Bu aksaklıktan dolayı üzgünüz. Çözümsüz bir iş değil; hızlıca çözeceğiz.”

MECİDİYEKÖY MAHMUTBEY METRO HATTI NE ZAMAN AÇILACAK?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun aktardığı bilgiler doğrultusunda hattın 2020 Ağustos ayı içerisinde açılacağı söylenebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS