Son Dakika

Mobbing ne demek? Kısaca mobbing nedir? İşte TDK'ya göre mobbingin anlamı

Mobbing ne demek? Kısaca mobbing nedir? İşte TDK'ya göre mobbingin anlamı

Mobbing ne demek? Kısaca mobbing nedir? İşte TDK'ya göre mobbingin anlamı

Mobbing bir çalışana başka bir çalışan ya da işveren tarafından yapılan psikolojik baskı olarak biliniyor. İleri boyutlara ilerlediği takdirde mağdur çalışanın ruhsal sağlığına olduğu kadar fiziksel sağlığına da olumsuz etkileri olan mobbing kısaca “psikolojik taciz” olarak isimlendiriliyor. Mobbing ile Mücadele Derneği’nden Hüseyin Gün mobbing ile ilgili bilinmesi gereken detayları CNN TÜRK’e anlattı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çeşitli nedenlerle iş yerinde mobbinge maruz kalan mağdurlar zorlu koşullar altında çalışma hayatını sürdürüyor. Türk Dil Kurumu’nda kısaca “bezdiri” olarak isimlendirilen mobbing, çalışanın farklı yöntemlerle bezdirilmesine neden oluyor.

MOBBİNG NEDİR?

Mobbing ile Mücadele Derneği’nden Hüseyin Gün’ün aktardığı bilgilere göre: Mobbing bir iş yerinde hedef seçilen bir kişiye karşı veya daha küçük gruplara karşı çeşitli nedenler bahane edilerek yapılan insan onuru ile bağdaşmayan, mağdurun ekonomik, psikolojik, sosyal statüsünde ve fiziksel sağlığında bozulmalara neden olan olayların tamamı mobbing olarak adlandırılıyor. Yani mobbing kısaca psikolojik taciz olarak isimlendirilebilir.


Mobbing nedir?

KAR AMACI GÜTMEYEN KURUMLARDA DAHA YAYGIN

Mobbinge maruz kalan kişiler gördükleri zararın büyüklüğü ve etkisiyle, işlerini yapamaz duruma gelmektedirler. Konu ile ilgili yapılan araştırmalar göstermiştir ki, en kısa mobbing süresi 6 ay, genelde ortalama süre 15 ay, sürecin kalıcı ağır etkilerinin ortaya çıktığı dönem ise, 29-46 aydır. Hangi iş yerlerinde ve hangi kişilerin mobbinge uğradığına bakıldığında araştırmalara göre kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, öncelikle sağlık ve eğitim sektöründe yaygın olduğu ve özellikle de üniversitelerde bunun çok daha sıklıkla yaşandığı görülmektedir.