Moringa çayı faydaları ve yan etkileri | Nasıl kullanılır, nasıl içilir?

Moringa çayı faydaları ve yan etkileri | Nasıl kullanılır, nasıl içilir?

Moringa çayı son dönemde adını sıkça duyduğumuz bitki çayları arasında yer alıyor. Faydaları saymakla bitmeyen bu moringa çayı özellikle hızlı kilo vermeye yardımcı olması nedeniyle tüketilmektedir. Bu bitki çayını tüketmek isteyenler özellikle "Moringa çayı faydaları" ile "Moringa çayı nasıl içilir, nasıl kullanılır? gibi sorulara yanıt bulmaya çalışıyor. İşte son dönemin popüler hale gelen çayı hakkında merak edilenler...

Bitki çayları arasında son dönemde en fazla öne çıkanlardan biri de moringa çayı oldu. Mucize Ağaç olarak adlandırılan Moringa'dan üretilen bu çay pek çok fayda sağlamaktadır ancak ülkemizde özellikle zayıflamak isteyenler Moringa çayını hızlı kilo verdirmesinden dolayı tüketmeyi tercih ediyorlar. Diğer yandan dünyada çeşitli bölgelerde farklı türlerde tüketilen Moringa, neredeyse her şeyiyle faydalı olmasından ötürü "Mucize Ağaç" olarak anılıyor. Bu bitki çayını kullanmayı düşünenler, ilk kez deneyimleyecek olanlar özellikle "Moringa çayı faydaları, yan etkileri" hakkında bilgi edinmeye çalışırken, bir yandan da "Moringa çayı nasıl içilir?" ve "Moringa çayı nasıl kullanılır?" sorularına yanıt bulmaya çalışıyor.

Moringa nedir?

İkili adı Moringa oleifera olan bu bitki tohumundan sapına, hatta köküne kadar her parçasından yararlanılabilmesi nedeniyle 'Mucize Ağaç' olarak adlandırılmaktadır.

Moringa bitkisinin anavatanı ise Hindistan'ın kuzeyidir. Himalaya eteklerinde yetişen bu bitki bugün çeşitli bölgelerde bulunmaktadır. Süreç içinde kültür türlerinin gönderii ile başlayan Moringa yetiştiriciliği şu sıralar Endonezya, Sri Lanka, Malezya, Meksika, Güney ve Orta Amerika ile Filipinler'de yapılmaktadır.

Dayanıklı bir bitki türü olan Moringa kökten filizlenmektedir. Bu nedenle aşırı soğuklarda yapraklarını döker ve gövdesini kurutur ve uygun iklim şartlarında yeniden filizlenir. Çok hızlı büyüyebilen bu tür ilk yılında 4 metreye kadar büyüyebilir. Sıcak iklimlerde ise daha fazla büyüdüğü görülmektedir.

Nasıl kullanılır?

Moringa bitkisi ülkemizde çoğunlukla sadece Moringa çayı üzerinden bilinse de dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Tohumları fıstık olarak tüketilebilen moringanın kalınlaşmış kökleri ise yabanturbu olarak tüketilmektedir. Yaprakları çayın yanı sıra yeşillik olarak kullanılmaktadır. Salatalarda, sebze yemeklerinde moringa yaprakları kullanılmaktadır. Oldukça besleyici olan bu yapraklar aynı ağırlıktaki portakalım 7 misli C vitamini, sütün 4 misli kasiyum, havucun 4 misli A vitamini, yine sütün iki misli protein ve muzun 3 misli potasyum içermektedir. Ayrıca yaprakları toz haline getirilerek baharat olarak da tüketilebilmektedir.

Diğer yandan Filipinler de v.s ülkelerde yaprakları çorba v,s yemek yapımında ve gıda endüstrisinde kullanılmaktadır. Yine yaprakları toz haline getirilip temizlik ve dezenfekte etmek içinde kullanılabilir. Tohumları %38-40 oranında kurumayan Ben Yağı içerir; bu yağ resim, güzel sanatlarda boya içeriği olarak kullanıldığı gibi saat gibi hassas makinelerin yağlanmasında kullanılır. Bu yağ temiz, tatlı ve kokusuz olduğu için parfüm ve saç bakım ürünlerinde de kullanılır. Ağacı kereste olarak kullanılabildiği gibi; bahçelere çit olarak da kullanılabilir. Yağının çıkarılması sonrası kalan tohum posası ve tohumları anti bakterial özelliği sayesinde su dezenfektasyonu için belli miktarları aşmamak kaydıyla kullanılabilir. Buna ilaveten bitki gövdesi çeşitli ülkelerde kök boya olarak kullanılmaktadır.Yine Hindistan ve Srilanka'da yerel halk afrodizyak olarak kadın ve erkekler için tohumlarını ilaç gibi kullanmaktadır. Ayrıca açlıkla mücadele için tavsiye edilen ve kullanılan ağaçlardan biridir.

Moringa çayının faydaları

Daha önce de değindiğimiz üzere oldukça zengin bir yapısı olan moringa hücre hasarını önler, vücudu güçlendirir ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur. Kolajen içermesinden ötürü cildin erken yaşlanmasını önler. Yine yüksek miktarda C vitamini içermesinden ötürü yaraların hızlı iyileşmesine ve cildin yenilenmesine katkı sağlar. Vücudun melanin üretmesini teşvik ederek pürüzsüz ve bronz bir güzellik sağlar. Kemikleri kuvvetlendirir ve romatizmal ağrılara iyi gelir. Ayrıca alerjik hastalıklara, ülsere, kansızlığa, tansiyona iyi gelirken, kan şekerini dengeler.

Yine ruhsal durumu dengelemesi, depresyonu yenmeye yardımcı olması, uykusuzluk sorununa çözüm getirmesi ve vücudu toksinlerden arındırması da başka faydalarıdır.

Moringa çayı nasıl içilir?

Moringa çayının hazırlanışı diğer bitki çaylarından farklı değildir. 1 yemek kaşığı kadar moringa yapraklarının üzerine tam kaynamamış su ilave edilir ve demlenmeye bırakılır. Ardından süzerek tozlarından arındırılan moringa çayı afiyetle içilebilir.

Yan etkileri

Moringa çayının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ancak hemen her şeyde olduğu gibi fazla tüketimden uzak durulması tavsiye edilebilir.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS