MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? | Milli Savunma Üniversitesi

MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? | Milli Savunma Üniversitesi

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) tercih sonuçları için meraklı bekleyiş devam ediyor. Adaylar "MSÜ tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?" sorusuna yanıt arıyor. Milli Savunma Üniversitesi'nden yapılan açıklama tercih sonuçlarının beklenen tarihlerde açıklanmayacağı yönünde oldu. ÖSYM planlı sınav takviminde yapılan değişikliğin ardından MSÜ tercih sonuçlarının açıklanma tarihi de değişti. Adaylar tercih sonuçlarını öğrenmelerinin ardından mülakata çağrılacakları tarihi de öğrenme fırsatı bulacaklar.

Milli Savunma Bakanlığı (MSÜ) tercih sonuçları için bekleyiş devam ediyor. Kurumdan yapılan son açıklamanın ardından adayların beklediği tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih değişti. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde bulunan Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarında görev almak isteyen adayların katıldığı sağladığı ve şimdi tercihlerin açıklanacağı tarihi bekledikleri süreçte değişimler yaşandı. ÖSYM'nin 2018 yılı planlı sınav takviminde yapılan değişikliklerin ardından sonuçlar ileri bir tarihte açıklanacak.


MSÜ tercih sonuçlarının Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) internet sitesinde belirtilen tarihte açıklanması bekleniyordu ancak beklenen olmadı. Sonuçlar henüz açıklanması. Hayallerini süsleyen Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yapmak isteyen adaylar ilerleyen günlerde Milli Savunma Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden MSÜ tercih sonuçlarını görüntüleyebilecekler. Diğer yandan belirlenen tarih aralığında seçim işlemlerini yapmayan adaylar ise ikinci seçim aşamalarına katılım gösteremeyecekler.


Tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih ertelendi


ÖSYM'nin her yılın başında düzenlenen planlı sınav takviminde yapılan değişikliğin ardından 2018 yılı Milli Savunma Üniversitesi Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2’nci Seçim Aşamalarına çağrılar 21 Haziran 2018 tarihinde yapılacağı duyuruldu. Duyuruda, "Yapılacak olan duyuruda okul türlerine göre MSÜ-2018 sınavı çağrı yapılan en düşük aday puanları (MSÜ-SAY, MSÜ-EA, MSÜ-SÖZ) açıklanacaktır. 2’nci Seçim Aşamaları 02 Temmuz – 10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Kara Harp Okulu Komutanlığı/ANKARA’da icra edilecektir." denildi.


Boy ve kilo dengesi nasıl olmalı?


Milli Savunma Üniversitesi tarafından yayımlanan kılavuzda adayların boy ve kilo dengesinin nasıl olması gerektiği paylaşıldı:  1. 19 yaş ve üzeri kadınlar hakkında tablonun ilk dört satırı, 19 yaş ve üzeri erkekler hakkında tablonun ilk iki satırı uygulanmaz.

  2. 19 yaşından küçük kadınlar hakkında tablonun kırkikinci (kırkiki dahil) satıra kadar olan bölümü, 19 yaşından küçük erkekler hakkında tablonun yirmidokuzuncu (yirmidokuz dahil) satıra kadar olan bölümü uygulanır.

  3. Ağırlık alt ve üst sınırlarının hesaplanmasında vücut kitle indeksinin alt sınırı 19 (kg/m²), üst sınırı 26 (kg/m²) olarak esas alınmıştır.

  4. Vücut Kitle İndeksi = Ağırlık/Boy (kg/m²) formülü üzerinden hesaplanmıştır.


Fiziki yeterlilikte performans koşulları nasıl olacak?


Fiziki yeterlilik mülakatına katılım sağlayacak olan kadın ve erkek adayların barfikste açık tutuşta bekleme, durarak uzun atlama, basketbol topu fırlatma, mekik ve 400 metre koşu performansları değerlendirilecek. İşte, kadın ve erkek adaylarda aranan performans koşulları;


Fiziki Yeterlilik Testinde 5 branşın 4’ünden 1 (bir) ve üzeri puan almak zorunludur, 2 ve daha fazla branştan puanı hesaplanmayan veya 0 (sıfır) puan alan aday not toplamına bakılmaksızın elenir. Aday puan alamadığı branş veya branşlardan bir defaya mahsus olmak üzere itiraz sınavına girebilir.


Adayın aldığı puanların toplamı Fiziki Yeterlilik Testi puanını oluşturur.
Hava Harp Okulu adayları için uygulanacak boy-kilo sınırları tablodaki 165 cm -190 cm (dahil) arasında olacaktır.
YERLEŞTİRME KOŞULLARI NELER OLACAK?


Aday yerleştirme işlemlerine esas olmak üzere;  • Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığınca 30 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış ve MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde TYT yerleştirme taban puanı ve üzeri puan almış olmak,

  • Harp Okulları için ÖSYM Başkanlığınca 23 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Temel Yeterlilik Testinden (TYT) 150 ve üzerinde puan almış olmak; 01 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı Alan Yeterlilik Testlerinden (AYT) tercih ettiği harp okulu yerleştirme puan türünden 180 ve üzerinde puan almış olmak, MSÜ’nün teklifi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca belirlenmesi halinde ilgili puan türünde yerleştirme taban puanı ve üzerinde puan almış olmak,

  • Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde belirtilen askerî okullara girecek öğrenci adaylarına ilişkin sağlık kriterlerine sahip olmak,

  • Harp Okulları Kanunu ve Yönetmeliği ile Astsubay Meslek Yüksekokulları Kanunu ve yönetmeliğinde belirtilen “Giriş Şartlarını” taşımak,

  • Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları için yapılacak olan sınav, mülakat ve diğer seçim işlemleri sonundaki değerlendirme sıralamasında önceden belirlenen kontenjan içinde bulunmak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS