Okullar ne zaman kapanacak, karneler hangi tarihte alınacak?

Okullar ne zaman kapanacak, karneler hangi tarihte alınacak?

MEB 2019 yılında okulların ne zaman kapanacağını eğitim-öğretim takvimi içerisinde yayınlamıştı. Karne heyecanı yaşayacak milyonlarca öğrenci okulların kapanmasının ardından tatil süreci içerisine girecek. Peki, bu yıl karneler ne zaman alınacak? İşte okulların kapanacağı o tarih…

MEB 2018-2019 eğitim-öğretim yılı için yayınladığı takvimde okulların ne zaman kapanacağına ilişkin detayları paylaşmıştı. Karnelerin alınmasıyla birlikte başlayacak olan yaklaşık 3 aylık tatil süreci öğrencilerin gelecek döneme hazırlanması için de fırsat niteliğinde olacak. Peki, MEB’in takviminde yer alan bilgilere göre okullar ne zaman kapanacak?

2018-2019 Eğitim öğretim dönemi için yayımlanan takvim bilgilerine göre; 4 Şubat 2019 Pazartesi günü başlayan ikinci kanaat dönemi 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek.

2019-2020 eğitim öğretim yılı ise 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak. Böylelikle öğrenciler 3 ay tatil yapmış olacak.

YAZ TATİLİ SÜRESİ DEĞİŞECEK Mİ?

Okullarda 3 aylık yaz tatili uygulaması değişebilir. Sinyali Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, CNN TÜRK'te yayınlanan 40 programında verdi. Peki, bakanlığın üzerinde çalıştığı tatil formüllerinde neler var? İşte detaylar...

Çalışma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ile de görüştü. Hatta turizm sezonu eylül ve ekim aylarını da içine aldığı için turizm otelcilik öğrencilerinin kasım ayında okula başlamaları ve daha çok eğitimlerin pratiğe yönelik olması planlanıyor.

Bölgelere göre eğitim takvimi hazırlanacak

İllere göre eğitim takviminin hazırlanmasının nedenlerinden biri de tarım bölgelerinde eğitimde yaşanan sorunlar oldu. Çünkü tarım işçilerinde ailelerine yardım eden çocuklar okula devam sorunu yaşıyor. Örneğin en erken hasat, Çukurova'da mayıs ayında başlıyor. Yani okulların açık olduğu dönemde. İşte bu sebepten dolayı öğrencilerin eğitimi aksattığı dikkat çekti. Hazırlanan eğitim planlamasında tarım tarihleri de dikkate alınacak.

Mevsim şartları tatil tarihini etkileyecek

Yapılacak düzenleme de bölgelerin mevsim şartları da göz önünde bulundurulacak. Örneğin doğuda kışın yaşanan olumsuzluklardan kaynaklı okula erişimin zor olması da eğitim tarih planlamasında kriterlerden biri olacak.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS