"Okullar" ne zaman kapanacak? "Yaz tatili" ne zaman başlayacak? | MEB eğitim takvimi

  1. Ajanda
"Okullar" ne zaman kapanacak? "Yaz tatili" ne zaman başlayacak? | MEB eğitim takvimi
"Okullar" ne zaman kapanacak? "Yaz tatili" ne zaman başlayacak? | MEB eğitim takvimi

"Okullar ne zaman" eğitime ne zaman son verecek ve "Yaz tatili ne zaman" öğrenciler için başlayacak sorularını soran öğrenciler ve veliler için MEB eğitim takvimi içerisinde cevap verdi. Sosyal medyada bazı iddialar üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı tatil süresinin azalmayacağını açıkladı. "Tatil süresi" azalıyor iddialarından ötürü öğrenciler okullara ve tatile dair sorularını sormaya devam ediyor.

Tatile az bir kala öğrencilerin en çok merak ettiği bu iki soruya Milli Eğitim Bakanlığı cevap verirken, TEOG'a hazırlanan öğrenciler için zaman daralıyor. Sınav tarihleri aşağıda yer almaktadır.

İkinci dönem TEOG sınavları: Sınavlar 26 Nisan ile 27 Nisan arası yapılacaktır. Mazeret sınavları ise 20-21 Mayıs 2017'de yapılacaktır. KPSS lisans sınavları ile aynı görüne denk gelen mazeret sınavları üzerine ÖSYM gerekli tedbirleri alması bekleniyor.

Her öğrencisi ile ayrı selamlaşan öğretmenin yerli versiyonu

Eğitim döneminin sona erdiği tarih

Milli Eğitim Bakanlığı 2016-2017 eğitim dönemini 9 Haziran 2017’de sona erdiriyor. Öğrenciler için hazırlanan takvimde 19 Eylül’de başlayan eğitim dönemi 9 Haziran’da bitiyor.

Yaz tatili ne zaman başlıyor ne zaman sona eriyor?

Yaz Tatili 9 Haziran 2017’de başlıyor, 17 Eylül 2017 tarihinde sona eriyor. 18 Eylül 2017 Pazartesi günü ise 2017-2018 eğitim başlıyor.

İddialara cevap


Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaz tatilinin kısalacağına dair iddiaları yalanladı. Bakan Yılmaz “Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz” açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı “etkin” kelimesini ilerleyen dönemde açıklayacak.

Çocuklara meslek seçimi için yeni teknik

Aileler yaz tatilinde ne yapmalı?

Uzmanlar tatil süresi boyunca öğrencilerin okul hayatından soğuyabileceğini ifade ederken velilere uyarılarda bulunuyor. Yaz tatili boyunca öğrencileri sıkmadan 3 günde bir ya da haftada bir olarak eğitim öğretim yılına hazırlanması gerektiğini ifade ediyor. Tatil boyunca okuldan tamamen uzaklaşan öğrencilerin 2. yarıyılda adaptasyon sorunu yaşayabileceği dile getiriliyor.

Belirli periyotlarla öğrencilerin okuldan ve derslerden soğumaması için eğlenceli bir şekilde okulu unutturmayacak çeşitli aktiviteler yapılması gerektiğini belirten uzmanlar küçük yaşta olan öğrencilerde bu uyum sorunun etkilerinin daha büyük olabileceğini ifade ediyor. Özellikle okul ile ilgili sorunu bulunan ve okula gitmek istemeyen öğrencilerin yaz tatilinde kendisini rahatlatmak amacıyla okuldan tamamen uzaklaşmaya başladıkları dile getiriliyor.

Uzmanların bu konuda yaptığı açıklamalara göre tatil süresinde hassas olan noktanın öğrenciyi sıkmamak olduğu belirtiliyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Description $}
{$ item.Title $}
{$ item.Description $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS