Ordu imsakiyesi: 18 Mayıs’ta Ordu’da iftar ve imsak vakti saat kaçta?

Ordu imsakiyesi: 18 Mayıs’ta Ordu’da iftar ve imsak vakti saat kaçta?

Ordu iftar vakti 18 Mayıs 2018 Cuma üçüncü iftarın açılacağı şehirde binlerce kişi tarafından araştırılmaya başlandı. Yaklaşık 1 milyon kişilik nüfusa sahip olan şehirde bu yıl da diğer yıllarda olduğu gibi farklı bölgelerde kurulan çadırlar iftara dışarıda yakalananları tercihi olacak. İşte 2018 Ordu imsakiyesi ve ile ait imsak vakti…

Ordu imsak vakti ve iftar saatleri 2018 yılında oruç tutacak kişilerin Diyanet’in paylaştığı imsakiyeye bakmasını sağladı. Bu yıl yaklaşık 17 saatlik orucun tutulacağı Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde oruç tutanları en çok zorlayan konulardan birisi ise sıcaklıklar olacak. İşte Ordu ili imsakiyesi ve ile ait iftar vakitleri…

18 MAYIS 2018 ORDU İFTAR VAKTİ 19:49

Orucun tamamlandığı sürenin belirlendiği iftar vakti dini görevini yerine getiren kişinin ne zaman yeniden yemek yemeye başlayacağını gösterir. İmsak vakti ile başlanan oruç sahur vakti ile sona eder ve bir günlük oruç tamamlanmış olur.

19 MAYIS 2018 CUMARTESİ ORDU İMSAK VAKTİ 03:12

Oruca başlama süresi olarak da bilinen imsak vakti sabaha karşı, güneşin doğmasına yakın bir vakti işaret eder. Güneşin doğmak üzere olduğu esnada ufukta ağıran tanın hafifçe aydınlanmasıyla bu vakit başlamış olur. Ramazan ayında oruç tutacak olan kişiler bu bölgenin aydınlanmasıyla oruca başlamış olurlar. Teknolojinin bulunmadığı eski dönemlerde kişiler bu çizgiye bakarak oruca başlayacakları süreyi belirlerdi.

2018 ORDU İMSAKİYESİ İÇİN TIKLAYINIZ...


DİYANET’TEN RAMAZAN AYI AÇIKLAMASI

Hırs ve tamahkârlıkla cimriliğe, savurganlık ve dikkatsizlikle israfa mahkûm olmak ciddi bir ahlaki yozlaşmanın tezahürü ve neticesi olarak ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla lüks alışkanlıkların zaruret olarak algılanarak ihtiyaç ölçüsünün kaybolmasına, arzularının esiri olan insanın, hayatı israf ve tüketim çılgınlığına çevirmesine karşı ciddi bir tüketim ahlakına, nimet ve sorumluluk bilincine, şükür, kanaat ve paylaşma gibi değerlerin ihyasına ihtiyacın olduğu aşikârdır. Söz konusu ahlakın geliştirilmesi, israf ve onun sebep olduğu bütün olumsuzlukları ortadan kaldıracak biricik çözümdür. Netice olarak, Allah’ın verdiği her nimetin bir gün hesabının sorulacağının bilinci içinde, nimetler karşısında şımarıp lükse dalmadan ve duyarsızca israfa girmeden her konuda iktisadı merkeze alarak infak ahlakını kuşanmak bizlerin şiarı olmalıdır.

Bu noktadan hareketle ifade edelim ki, nurlu gölgesi üzerimize düşmeye başlayan mübarek Ramazan ayı, israf ve savurganlıktan uzak, infak ve paylaşmaya dayalı mutedil bir hayatı merkeze almak, derinlikli ve kapsamlı bir muhasebe ile hatalardan kurtulmak için eşsiz bir fırsattır. Bu itibarla rahmet, mağfiret ve kurtuluş iklimi Ramazan ayının bütün müminler ve insanlık için her türlü israftan uzak, bilinç ve şükür ile daha güzel bir hayatın ve dünyanın inşasına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

{$ nextTitle $}
ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS