Son Dakika

Oytun Erbaş kimdir? Erbaş’tan ‘Tuzlu ayran otizm yapıyor’ iddiası

Oytun Erbaş kimdir? Erbaş’tan ‘Tuzlu ayran otizm yapıyor’ iddiası

Oytun Erbaş kimdir? Erbaş’tan ‘Tuzlu ayran otizm yapıyor’ iddiası

Koronavirüs başlangıcında yaptığı açıklamalarla gündem olan Oytun Erbaş’tan bu kez farklı bir iddia daha geldi. Erbaş açıklamasında geçtiğimiz günlerde yayınladığı çalışmasında tuzlu ayranın otizm yaptığı sonuçlarına vardığını belirtti. Açıklama sonrası Erbaş’a bilim dünyasından çok sayıda eleştiri geldi. Peki, ‘tuzlu ayran otizm yapıyor’ iddiasında bulunan Oytun Erbaş kimdir?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilimsel çalışmalarının yanı sıra katıldığı programlarla da adından sıklıkla söz ettiren Oyun Erbaş bu kez tuzlu ayranın otizm yaptığı iddiasında bulundu. Geçtiğimiz dönemlerde açıklamasında “ben doğru işler yaparsam Türkiye’nin Elon Musk’ıyım” ifadelerini kullanmıştı. Peki, Doç. Dr. Oytun Erbaş kimdir?

OYTUN ERBAŞ KİMDİR? İŞTE AKADEMİK KARİYERİ

Oytun Erbaş, 2001 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden dönem ikincisi olarak mezun olmuştur. TUS’ta 7 kez derece (ilk 10) yapmıştır. Esas deneyim alanı ilaç AR-GE çalışmaları olan Erbaş, sinirbilim, biyolojik psikoloji, fizyoloji ve fizyopatoloji dersleri vermektedir.

Halen Fizyoloji Bilim Dalında Doçent Doktor olarak farklı üniversitelerde öğretim üyeliği yapmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri Illinois eyaletindeki "Experimental Medicine" ve Gebze-Kocaeli & Tübitak Teknoloji Geliştirme bölgesindeki "Deneysel Tıp" İlaç ARGE Laboratuvarlarının kurucusudur.

Yaptığı deneysel çalışmalarla, Uluslararası Otolojik Cerrahi Derneği’nden Kulak Burun Boğaz Hastalıkları dalında ‘‘Politzer Ödülü’’(2013) ve Avrupa Ortopedi ve Travmatoloji Derneği’nden ‘‘Jacques Duparc Ödülü’’(2013) almıştır. Ayrıca ulusal kongrelerden onlarca en iyi proje ve en iyi sözlü bildiri ödülleri kazanmıştır. Uluslararası indesklerde (SCI ve SCI-E) dizinlenen dergilerde 100’den fazla bilimsel makalesi yayınlanmıştır.

Ayrıca, Istanbul Bilim University Florence Nightingale Journal of Medicine ve Istanbul Bilim University Florence Nightingale Journal of Transplantation dergilerinin yayın sekreterliği ve yayın editörlüğü görevini yürütmektedir.