Prof. Dr. Orhan Kural kimdir, ölüm nedeni belli oldu mu?

Prof. Dr. Orhan Kural kimdir, ölüm nedeni belli oldu mu?

Bir süredir koronavirüs ile mücadele eden Prof. Dr. Orhan Kural hayatını kaybetti. Covid-19 tedavisi süren Kural, durumunun ağırlaşmasının ardından yoğun bakıma alınmıştı. Peki, Orhan Kural kimdir?

Birçok kanalda ve TV programlarında yorumlar yapan Prof. Dr. Orhan Kural koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. 1950 doğumlu olan Kural, mühendisliğin yanı sıra, gezgin, aktivist ve gezi kitabı yazarı olarak dikkat çekiyordu.

PROF. DR. ORHAN KURAL KİMDİR?

1950 İstanbul doğumlu olan Orhan Kural, 1972 yılında İTÜ maden mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisansüstü eğitimini New York Columbia Üniversitesi’nde burslu olarak tamamlayan Kural, kömür konulu kitapların editörlüğünü de yapan Prof. Dr. Orhan Kural birçok ülkede konferans verdi ve panellere katıldı.

İTÜ’de maden mühendisliği bölümünde bölüm başkanı olarak da görev alan Kural aynı zamanda bir gezi tutkunuydu. Binden fazla uçuş gerçekleştiren Kural’ın 15 adet gezi kitabı bulunuyordu.

Benin Cumhuriyeti’nin fahri konsolosluğunu da yapan Kural,  matematik kitabını 2004 yılında yayınladı. Türkiye’nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı. Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik derneklerde ve halka açık yerlerde 81 il ve ayrıca 60’a yakın ülkede çevre bilincine odaklanan 6000’e yakın konferans verdi. 

Kural’ın kitaplarının bir bölümü şöyle: Yol Türküleri, Bay Gezen 14, Dünya Döndükçe İnsan Gezdikçe, Bir Gezginin Dünyası, Bir Tutam Dünya, Ve Sekiz Oldu, Ufukların Ötesinde, Sibirya'dan Şiliye, Gezginin Gölgesi, Göçmen Kuşun Kanadında, Köşe Bucak Dünya, Yol Çağrısı, Gizemli Coğrafyalar, Dünya Kalemimin Ucunda.


Prof. Dr. Orhan Kural koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti |Prof. Dr. Orhan Kural koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti | Video

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS