Referandum sonuçları… Kendi iliniz ve ilçenizde hangi sonuç çıktı?

Referandum sonuçları… Kendi iliniz ve ilçenizde hangi sonuç çıktı?

Türkiye referandum sonuçları 16 Nisan'da gerçekleştirilen halk oylamasının ardından ortaya çıkarken İstanbul, İzmir ve Ankara'da resmi olmayan sonuçlara göre "Hayır" oyu çıktı. Oylamanın tamamlanmasının ardından kısa bir süre sonra seçim yasakları kalkarken “Evet” ve “Hayır” oy oranlarını netleşmeye başladı. Referandum oy oranları ile ilgili kesin sonuç ise YSK’nın yaptığı açıklamanın ardından ortaya çıkacak. Peki, 2017 referandum sonuçları neleri değiştirecek ve illerde çıkan genel sonuçlar nasıl?

Türkiye seçim sonuçları için YSK'dan gelecek açıklama beklenirken gece saatlerinde tamamlanan sayım işlemleri ile ilgili resmi açıklama bekleniyor. Evet ve Hayır oranlarının belli olacağı referandum açıklaması öncesi sonuçların birbirine oldukça yakın olması sonuçları merak kounus yaptı. Peki, ülke geneli referandum sonuçları ne zaman açıklanacak?


2017 referandumunda Türkiye'de 81 ile bağlı 50 bin 274 muhtarlıkta 167 bin 140 sandık kuruldu. Referandumda yurt dışı seçmenler dahil 58 milyon 366 bin 647 kişi olarak belirlendi. Bu seçmenlerin sandıkta verecekleri karara göre Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kabul edilecek yahut reddedilecek. 


TÜRKİYE GENELİ 2017 REFERANDUM SONUÇLARI, KENDİ İLİNİZ VE İLÇENİZİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ...


Referandum öncesinde siyasi partiler verecekleri oyların rengine göre seçim çalışmalarını yürüttüler. TBMM'de yer alan partilerden Adalet ve Kalkınma Partisi (AK PARTİ) ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) referandumda 'Evet' vereceklerini açıklarken, muhalefet partileri Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise referandumda 'Hayır' oyu kullanacaklarını açıkladılar. Öte yandan 1 Kasım 2015 Genel Seçimlerinde yüzde 10 olan seçim barajını geçemeyerek Meclis'in dışında kalan partiler de referandum öncesinde oylarının ne olacağını paylaştılar. 16 Nisan'da alınan kesin sonuçlar için YSK'dan önümüzdeki günlerde kesin sonuç açıklamasının gelmesi bekleniyor.


Demirtaş'ın memleketinden 'evet' çıktı


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni getiren 16 Nisan Anayasa değişikliği halk oylamasında 405 bin 354 seçmenin bulunduğu Elazığ'da 342 bin 336 kişi sandık başına giderek 240 bin 756'sı 'Evet' dedi. 94 bin 466 kişinin 'Hayır' dediği Elazığ'da 7 bin 144 oy ise geçersiz sayıldı.


Elazığ yüzde 71.82'lik dereceyle evet sıralamasında 81 il içinde, 11. sırada yer aldı.


Elazığ'ın ilçeleri arasında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın nüfusa kayıtlı olduğu Palu ilçesi ise yüzde 92.13'lük 'Evet' oyuyla Türkiye genelinde ilçeler arasında ilk 8'e girerek rekora imza attı.


Palu'da oy kullanan 11 bin 418 seçmenin, 10 bin 295'ininin 'Evet', 880'inin 'Hayır' dediği, 243 oyun ise geçersiz sayıldığı öğrenildi

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS