Şaban ayının önemi nedir, 2019 yılında Şaban ayı ne zaman?

Şaban ayının önemi nedir, 2019 yılında Şaban ayı ne zaman? © AA

Şaban ayı başlangıcı Diyanet’in her yıl paylaştığı dini günler takvimi içerisinde yerini almıştı. Peki, Şaban ayı İslam alemi için neden önemli ve 2019 yılında bu ay ne zaman başlıyor?

Şaban ayı üç aylar olarak bilinen Recep, Şaban ve Ramazan’ın ikincisi olması nedeniyle İslam alemi için mübarek aylar arasında yer alıyor. Ramazan’ın başlangıcına müjdeleyici olan bu ay aynı zamanda içerisinde Berat Kandili’ni de barındırıyor.


Peygamber Efendimiz bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur.”


ŞABAN AYI NE ZAMAN?


2019 yılı Şaban ayı başlangıcı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini günler takvimine göre 6 Nisan 2019 Cumartesi günü başlayacak. 19 Nisan 2019 günü ise Berat Kandili idrak edilecek. Şaban ayının sona ermesiyle birlikte Ramazan ayı başlayacak. Ramazan başlangıcı ise 6 Mayıs 2019 Pazartesi olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS