Tezkere nedir? Libya tezkeresi Meclis gündemine geldi mi?

Tezkere nedir? Libya tezkeresi Meclis gündemine geldi mi?

Tezkere nedir? Libya’ya asker gönderilmesi ile ilgili gündemde yer alan gelişmeler nedeniyle son günlerde bu sorunun cevabı en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, tezkere nedir? Libya tezkeresi Meclis’e sunuldu mu? İşte, merak edilen detaylar…

Libya’da meşru hükümete asgari destek ile ilgili yaşanan gelişmeler sonrası gündemin en çok araştırılanları arasında “Tezkere nedir?” ve “Libya tezkeresi Meclis’e geldi mi?” sorularının cevabı araştırılıyor.


Parlamento terimleri sözlüğünde tezkere “Parlamento uygulamasında Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, TBMM komisyon başkanlıkları ve milletvekillerine ait olup Genel Kurulun bilgisine veya onayına sunulması gereken resmî evraktır.” Sözleriyle tanımlanmış durumda.


Tezkere birçok nedenle hazırlandığı gibi sınır ötesi harekat izni için de Cumhurbaşkanlığı tarafından TBMM’ye sunulabiliyor.


Libya tezkeresi ile de Libya’ya yapılacak olası operasyon için TBMM’den Hükümetin istediği yetki kast ediliyor.


LİBYA TEZKERESİ MECLİS’E GÖNDERİLDİ Mİ?


Libya tezkeresi henüz TBMM’ye sunulmadı. Ancak konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar geldi. Erdoğan şunları söyledi:


Libya bize hem Osmanlı'nın hem de Gazi Mustafa Kemal'in yadigarıdır. Gazi, bu bölgede savaşmıştır, muhalefetin bundan haberi var mı? Libya bizim denizden de komşumuzdur, çok yönlü ilişkilerimiz mevcuttur. Kardeş Libya halkının yaşadıklarını yakından takip ediyoruz. Ne yaparsanız yapın, biz imzaları attık. Amacımız Akdeniz'de kimsenin hakkını, hukukunu gasbetmek değil tam tersine hakkımızın gasbedilmesine engel olmak. "Libya'ya asker gönderecek misiniz" diye soruyorlar, biz davet edildiğimiz yere gideriz, edilmediğimiz yere gitmeyiz. Şu anda bir davet olduğuna göre icabet ederiz. Meclis açılır açılmaz, Libya'ya asker gönderme tezkeresini gündeme alacağız. İnşallah ocak ayının 8'inde, 9'unda Meclisimizden bunu da geçireceğiz ve böylece davete icabet edeceğiz. Çeşitli Avrupa ve Arap ülkelerince desteklenen darbeci generale karşı mücadele yürüten Trablus yönetimine her türlü desteği vereceğiz. Onlar bir savaş baronuna yardım ediyor, biz Libya'nın meşru hükümetinin yanında davete icabet ediyoruz. Farkımız bu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS