Tüzel Ne Demek? TDK'ya Göre Tüzel Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

A A

21.06.2021 - 11:40 Son Güncelleme:

Hukuki bir terim olarak kullanılan tüzel kelimesi tüzel kişi olarak hukukta sıklıkla yer almaktadır. Özellikle ticaret hukukuna konu olan tüzel kişi konusu işleri yapmak için kullanılan topluluğun adı veya unvanı olabildiği gibi hukuki bir eylemi yapan tüzel kişilik olarak da bilinmektedir.

Tüzel Ne Demek? TDK'ya Göre Tüzel Kelime Anlamı Nedir, Nasıl Kullanılır?

Tüzel Kelimesi Ne Demektir? 

Tüzel kelime manası olarak tüzeye ilişkin anlamına gelmektedir. Tüzel kelimesi hukuki bir terim manası olarak yer almaktadır. Hukukta işlemi yapan bir topluluğun işlemler karşısında bir kişi gibi işlem yapabilmesine tüzel kişilik denilmektedir. Tüzel çok kişinin bir kişi şeklinde isim ve unvanı taşıması olarak da bilinmektedir. 

Türk Dil Kurumuna Göre Tüzel Kelimesi Anlamı Nedir? 

Türk Dil kurumuna göre tüzel kelimesi hukuki bir terim olarak yer almaktadır. Tüzel kişilik olarak hukukta birden fazla kişinin unvanını temsil eden bir kelime olarak kullanılmaktadır. Tüzel kelimesi hükümle ilgili hüküm verilmesi ile ilgili olarak kabul edilmektedir. 

Tüzel Kelimesi Nasıl Kullanılır? 

Tüzel kelimesi hukuki bir terim olarak kullanılmaktadır. Hukukta tüzel kişilik olarak belirlenen kişilik türlerinden biri şeklinde yer almaktadır. Tüzel kişilik ticari işlerde kullanılan şirketlerin kurulumunda işleyişinde ve sonlandırılmasını kullanılan işleri düzenlemek için uygulamada kolaylık amacıyla bir kelimedir. 

Tüzel kelimesi hukuki bir terim olarak kullanılmaktadır. Tüzel kelimesi hukukta özel hukuk tüzel kişilik ve kamu hukuku tüzel kişiliği olarak iki şekilde ayrılmaktadır. Tüzel kişilik kavramı hukukta belirlenmiş ve geniş kurallar çerçevesinde oluşturulmuş bir kişilik türüdür.