Üç aylar ne zaman başlayacak? 2020 üç aylar başlangıcı

Üç aylar ne zaman başlayacak? 2020 üç aylar başlangıcı

Üç aylar 2020 yılında ne zaman başlayacak? İslam Dünyasında 2020 yılının yaklaşmasıyla birlikte bu sorunun cevabı merakla araştırılıyor. Peki, Receb, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar ne zaman başlayacak? İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler 2020 Takvimi’nde yer alan üç aylar başlangıç tarihi…

Üç ayların başlangıç tarihi Diyanet İşleri Başkanlığı 2020 Dini Günler Takvimi’nde yer aldı. Bilindiği üzere; Receb, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan üç aylar, İslam inancında büyük öneme sahip… Peki, 2020 üç aylar tarihi ne zaman? İşte, merak edilen 2020 üç aylar tarihleri…


ÜÇ AYLAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?


Üç aylar Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşuyor. Yani, üç aylar Receb ayıyla başlıyor. 2020 yılında Receb ayı 25 Şubat tarihinde başlıyor. Buna göre üç aylar 25 Şubat tarihinde başlıyor. Öte yandan Ramazan ayının son günü de aynı zamanda Ramazan ayının son günüdür. 2020 Ramazan ayının son günü ise 23 Mayıstır… Böylelikle netleştirecek olursak üç aylar 25 Şubat günü başlayacak ve 23 Mayıs günü sona erecek.


Üç ayların dinimizdeki yeriyle ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından açıklama yapıldı. İşte, üç aylarla ilgili Diyanet’ten yapılan açıklama:


Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS