Veliler disleksiye dikkat! Disleksi nedir, belirtileri nelerdir?

Veliler disleksiye dikkat! Disleksi nedir, belirtileri nelerdir?

Disleksi ile mücadele okulların açılmasıyla birlikte gündemin ilk sıralarına yerleşti. Özellikle veliler ve öğretmenler, oryantasyon sürecinin başlamasıyla birlikte disleksi ile ilgili detayları araştırıyor. Peki, çocuklarda okuma ve öğrenme zorluğuna neden olan disleksi ile ilgili detayları sizler için araştırdık. İşte, disleksi ile ilgili merak edilen detaylar…

Okulların açılmasıyla birlikte gözler disleksiye çevrildi. Okuma ve öğrenme zorluğuna neden olan disleksinin nedenleri ve belirtileri araştırılıyor. Peki, disleksi nedir, belirtileri nelerdir? İşte detaylar…


DİSLEKSİ NEDİR?


Disleksi yani özel öğrenme güçlüğü, çocuğun okuma, yazma ve matematik alanında; yaşı, okul durumu ve zekâ yönünden beklenene oranla düşük olmasıdır.


Okuma bozukluğu (Disleksi), yazılı anlatım bozukluğu (Disgrafi), sayısal (matematik) bozukluğu (Diskalkuli) olarak tanımlanan öğrenme güçlüğünün belirlenememesi durumunda çocukların okul yaşamlarından kaçıyor.


Çocuğun öğrenme problemleri; akademik başarısını, okuma, yazma ve matematik becerisi gerektiren günlük etkinliklerini olumsuz yönde etkiler. Disleksinin tek tedavisinin erken tanı ve bununla birlikte verilecek erken eğitim.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS