Son Dakika

Yeni kabine ne zaman açıklanacak? Yeni kabine listesi merak ediliyor

Yeni kabine ne zaman açıklanacak? Yeni kabine listesi merak ediliyor

Yeni kabine ne zaman açıklanacak? Yeni kabine listesi merak ediliyor

Yeni kabine listesi vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. Seçimlerin ardından vatandaşlar resmen uygulamaya geçilecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde kimlerin olacağını araştırıyor. 9 Temmuz Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirilecek törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabinesini açıklaması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

24 Haziran'da gerçekleştirilen seçimlerin ardından vatandaşlar yeni kabine ve Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçişi bekliyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun resmi seçim sonuçlarını açıklamasının ardından 7 Temmuz Cumartesi günü milletvekilleri TBMM'de yemin edecekler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 9 Temmuz 2018 Pazartesi günü yemin edecek ve resmen göreve başlayacak. Böylece Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi de resmen uygulamaya geçmiş olacak. Bu sürece dair vatandaşların en fazla merak ettikleri konuların başında ise yeni kabine geliyor. Yeni kabinede hangi isimlerin yer alacağı sorusuna yanıt aranıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TBMM'den sonraki adresi ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi olacak ve saat 18.00'de burada tören yapılacak. Siyaset, sanat, iş ve spor dünyasından 3 bini aşkın davetlinin katılacağı törene ayrıca yabancı devlet başkanları da katılacak.

Tören Erdoğan'ın yapacağı konuşma ile başlayacak ve ardından akşam yemeğine geçilecek. Akşam yemeğinin ardından ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni kabinesini açıklayacak.

Yeni kabinede kimler olacak?

Hürriyet Gazetesi'nden Nuray Babacan'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu süreçte iyi çalıştığı ve projelerine güvendiği bürokratlarla, özel sektör temsilcileri ve eski siyasetçilerden yeni bir ekip oluşturması bekleniyor.

Erdoğan’ın yardımcılarından birinin kadın olacağı, hem kabineye hem de grup yönetimine kadın siyasetçi alacağı belirtilirken, Erdoğan’ın yeni grup başkanvekiliği görevine Nurettin Canikli, Bekir Bozdağ, Bülent Turan ve Özlem Zengin gibi isimleri getireceği iddia ediliyor.

Kulislere göre kabine için adı geçen bürokratlar arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Faruk Özçelik, Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal da bulunuyor. Tekin, Özçelik ve Kartal’ın müsteşarlık yaptıkları bakanlıklarda değerlendirileceği, İstanbul Valisi’nin İçişleri Bakanı yapılacağı iddia ediliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın Dışişleri Bakanı olarak kabineye alınması durumunda, Ömer Çelik’in Kalın’ın görevini üstleneceği konuşulurken, Çelik’in Cumnhurbaşkanı yardımcılarından biri olacağını öne sürenler de bulunuyor.

Milletvekili listesine alınmayan Mehmet Şimşek ve Naci Ağbal’ın bakan yapılıp yapılmayacağı da halen belirsizliğini koruyor.