Zatürre nedir? Zatürre belirtileri nelerdir?

Zatürre nedir? Zatürre belirtileri nelerdir?

Zatürre, akciğerde bulunan bir enfeksiyondur. Zatürre belirtileri içerisinde en belirgin olan nefes darlığıdır. Zatürre, özellikle kış ve bahar aylarında, yılın o zamanlarında sıklıkla görülen bakteriyel ve viral solunum yolu enfeksiyonlarının dolaşımının artmasından dolayı yaygın bir hastalıktır.

Zatürree, her yaştan insanda hafif ve ağır hastalıklara neden olabilen bir akciğer enfeksiyonudur. Grip komplikasyonu olabilir. Zatürree tek bir hastalık değildir. 30'dan fazla farklı sebep olabilir. Çoğu zaman burun ve solunum yollarınız, soluduğunuz havadan mikropları süzer. Bu, ciğerlerinizin enfekte olmasını önler. Ancak mikroplar bazen akciğerlere girmenin ve enfeksiyonlara neden olmanın bir yolunu bulur.

Hasta zatürree olduğunda, oksijen kana ulaşmakta zorlanabilir. Kanınızda çok az oksijen varsa, vücut hücreleriniz düzgün çalışamaz. Bu ve enfeksiyonun vücutta yayılma riski nedeniyle, zatürree ölüme neden olabilir. Doktorların en çok gördüğü zatürre belirtileri, aşağıda yer alıyor:

 1. Nefes alındığında veya hasta öksürdüğünde göğüs ağrısı yaşaması
 2. Akıl yorgunluğu, kolay düşünememe durumu
 3. Hasta öksürdüğünde balgam çıkarması
 4. Halsizlik, yorgunluk
 5. Ani gelen ateş, terleme, sıcak ortamda titreme
 6. Vücut ısısının düşmesi
 7. Mide bulantısı, kusma ve ishal aynı anda yaşaması
 8. Göğüs ağrısıyla birlikte yaşanan nefes darlığı

Zatürre tedavisi

Zatürree tedavisi, enfeksiyonun iyileştirilmesini ve komplikasyonların önlenmesini içerir. Toplum kökenli pnömonisi olan kişiler genellikle evde ilaçla tedavi edilebilir. Her ne kadar semptomlar birkaç gün veya hafta içerisinde hafiflesse de, yorgunluk hissi bir ay veya daha fazla sürebilir.

 • Antibiyotikler. Bu ilaçlar bakteriyel pnömoniyi tedavi etmek için kullanılır. Zatürreeğinize neden olan bakteri türlerini belirlemek ve tedavi etmek için en iyi antibiyotiği seçmek zaman alabilir. Eğer semptomlarınız iyileşmezse, doktorunuz farklı bir antibiyotik önerebilir.
 • Öksürük ilacı. Bu ilaç öksürüğünüzü yatıştırmak için kullanılabilir, böylece dinlenebilirsiniz. Öksürük, ciğerlerinizdeki sıvının gevşemesine ve hareket etmesine yardımcı olduğu için öksürüğünüzü tamamen ortadan kaldırmamak iyi bir fikirdir. Ek olarak, reçetesiz satılan öksürük ilaçlarının pnömoninin neden olduğu öksürüğü azaltıp azaltmadığı konusunda çok az sayıda çalışmanın bulunduğunu da bilmelisiniz. Öksürük baskılayıcıyı denemek istiyorsanız, dinlenmenize yardımcı olacak en düşük dozu kullanın.
 • Ateş düşürücüler / ağrı kesiciler. Bunları ateş ve rahatsızlık için gereken şekilde alabilirsiniz.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS