GERİ
SON DAKİKA CANLI YAYIN

QLED ve OLED Arasındaki Farklar Neler?

Son Güncelleme:

Yeni bir TV almak isteyenlerin şu sıralar kafası karışık olabilir. Yeni çıkan QLED ve OLED arasındaki farklar neler? Hangisi size göre?

LG, G6 Mini üzerinde mi çalışıyor?


TV ve ekran teknolojileri söz konusu olduğunda etrafta çok sayıda kısaltmanın bulunduğunu siz de fark etmişsinizdir. LED, LCD, VA, IPS gibi kısaltmalara son dönemlerde OLED ve QLED de katıldı. OLED bir süredir hayatımızda olsa da QLED'i çoğumuz yeni duyduk. QLED'i daha sık duymaya başladığımız bu günlerde kullanıcıların da kafasında bazı soru işaretleri oluşuyor. İnsanlar QLED ve OLED arasındaki farklar neler diye soruyorlar.


QLED ve OLED arasındaki farklar nedir diye kıyaslamaya başlamadan önce bu teknolojilere biraz daha geniş açıdan bakalım. Dünyanın en büyük TV üreticileri arasında ilk iki sırayı Güney Koreli iki şirket alıyor. Bunların ilki Samsung, ikincisi ise LG. Bu iki şirket aynı zamanda dünyanın en büyük panel üreticileri arasında ve TV'lerinin panellerini kendileri üretiyor. Her iki şirket de kendine ait ekran teknolojileri geliştiriyor.Adını daha uzun süredir duyduğumuz OLED ya da uzun adıyla Organic Light Emitting Diode, LG Display'e ait bir teknoloji. OLED paneller sadece LG Display tarafından sadece LG televizyon modelleri için değil Philips, Panasonic ve yakında Sony için de üretiliyor.


Samsung ise her geçen gün daha popüler hale gelen OLED teknolojisine rakip olarak QLED adını verdiği yeni bir ekran teknolojisini duyuralı çok olmadı. 2017'de satışa çıkacak üst seviye birçok Samsung TV modelinde bu teknolojiye yer veriliyor. QLED, Samsung'a göre Quantum Dot LED TV'nin kısaltması.


Her iki teknoloji de temelde birbirinden çok farklı ve belli avantaj ve dezavantajları var. Şimdi QLED ve OLED arasındaki farklar nelermiş bir göz atalım.

OLED Nedir?


LG'ye ait bir teknoloji olan OLED, LCD/LED ve dolayısıyla QLED teknolojisinden temel olarak çok farklı bir yapıda. Şu an için piyasadaki en pahalı TV modellerinin genelde OLED olmasının ardında yatan sebep de bu farklı mimari.


OLED ekranlarda panelin arkasından ya da kenarlarından yapılan bir ışıklandırma yok. Bunun yerine OLED panellerdeki her bir piksel minik birer LED'den oluşuyor. Bu LED'ler içinden akım geçip geçmemesine bağlı olarak yanıyor ya da tamamen kapanıyor. OLED TV'lerde renk mavi ya da sarı OLED kristallerinin oluşturduğu ışığın farklı konfigürasyonlardaki kırmızı veya yeşil filtrelerden geçirilmesiyle oluşturuluyor.Bu mimarinin sonucunda OLED ekranlar çok hassas bir şekilde bölgesel olarak ekrandaki görüntü karanlık hale getirilebiliyor. Ayrıca LED'ler tamamen kapatılabildiği için sonsuz kontrast ve çok derin siyah renk elde edilebiliyor. OLED'lerin bir diğer avantajı ise "motion blur" denilen hızlı görüntü değişimlerinde ortaya çıkan bulanıklığın çok az hale gelmesi. OLED ekranlar, her bir pikselin ayrı birer LED olması nedeniyle çok hızlı renk değiştirebiliyorlar. Bu sayede çok düşük tepki süreleri elde ediliyor.


OLED ekranlar yapıları gereği kontrast oranı ve çok derin siyah renk verebilmeleri ile öne çıkıyor. Ancak QLED'lere göre en çok öne çıkan dezavantajları daha az parlak olmaları ayrıca renkler konusunda da QLED seviyesinde bir gerçekçilik sunamıyorlar.


OLED teknolojisinin en büyük dezavantajı ise yüksek bir maliyet ile birlikte yüksek bir fiyat politikasına sahip olması. QLED teknolojisi buna karşın piyasada daha oturmuş ve fiyat/performans oranı ile de daha cazip olduğunu söylemeliyiz. Yine de bir tercih yaparken kişisel olarak sizin için hangi özelliklerin daha önemli olduğuna, neye daha çok dikkat ettiğinize karar verip ona göre QLED ya da OLED tercihi yapmanızı tavsiye ederiz.

MOBİL SİTEYİ AÇ