Serhat Dal

1977 yılında Zonguldak'ta doğdu. Zonguldak Atatürk Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra 1996 yılında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü kazandı. Üniversite 4. sınıftayken hazırladığı bitirme projesinin konusu "Uğur Mumcu'nun araştırmacı gazeteciliği"ydi. Bu proje sayesinde tanıştığı Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Dal'ın aynı zamanda televizyonculuk kariyerinin başlamasına da vesile oldu.

Vakfın "araştırmacı gazetecilik seminerleri"ne katıldı. İlk televizyonculuk deneyimini Umag'daki eğitimin ardından Kanal D televizyonunda yaptığı stajyerlik dönemiyle yaşadı.

Profesyonelliğe ilk adımı ise Show TV'de oldu. Altı yıl boyunca Türkiye'yi köşe bucak (özellikle doğu ve güneydoğu bölgesini) dolaştı. Kuzey Irak'ta, PKK'nın Mahmur kampına uzun yıllar sonra gidebilen ilk televizyonculardan biri oldu. Bölgenin gerçek yüzünü anlattığı özel haberler nedeniyle bölgesel kürt yönetimi tarafından Zaho'dan sınır dışı edildi.

CNN TÜRK ailesine 2008 yılının Temmuz ayında katıldı. Yüksek Yargı, Savunma ve Polis Adliye CNN TÜRK'ün Ankara bürosunda ondan soruluyor.

Serhat Dal, kendisi gibi yüksek yargı muhabiri olan gazeteci Aylin Sırıklı Dal'la evli.

LG
MD
SM
XS