Askerlik hizmeti: Askerlik yeri sorgulama 98/1 e-Devlet sorgu sayfası

Askerlik hizmeti: Askerlik yeri sorgulama 98/1 e-Devlet sorgu sayfası

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı’nın askerlik hizmeti sorgulaması olan askerlik yeri sorgulama 98/1’e dair e-Devlet sorgu sayfası hizmete açılmıştır. Şubat ayında askere gidecek olanlar için sorgu sayfasında celp yerleri görülebilmektedir. Milli Savunma Bakanlığı askerliğe dair merak edilen soruları ve cevapları resmi web sitesinde yayınladı.

Vatani görevlerini yerine getirecek olan Türk vatandaşları için e-Devlet’in içerisinde yer alan Milli Savunma Bakanlığı sayfasının içerisinde ‘Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu’ bölümünde sorgulama sayfası açıldı. Vatandaşların sorgulama yapabilmesi için e-Devlet şifresi alması gerekiyor. Şifresi olmayanlar, PTT’den şifre talebinde bulunabiliyor.


Şubat 2018’te askere gidecek olanlar için Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi web sayfasında 2 grup belirlendi. A ve B grubu…


A grubu içerisinde yer olanlar: 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi Şubat 2018 olanlar. A grubunda olanların sevk işlemleri yapma durumu 2 şekildedir:


Askerlik şubelerinden 12 Ocak - 31 Ocak 2018,  e-devlet üzerinden 12 - 25 Ocak 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.


B grubu içerisinde yer alanlar: Celp dönemi Şubat 2018 olmadığı halde, Şubat 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar. B grubunda olanların sevk işlemleri yapma durumu 2 şekildedir: Askerlik şubelerinden 01 Mart - 13 Mart 2018, E-devlet üzerinden 01 - 08 Mart 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.


Milli Savunma Bakanlığı'nın Şubat 2018 için yaptığı duyurunun tam metninini okumak için TIKLAYINIZ


ASKERLİK YERİ SORGULAMA E-DEVLET SAYFASI


CELP TERCİHİNİ NASIL YAPARIM?


Yükümlülerin en yakın askerlik şubesinden veya PTT Merkezlerinden alacakları şifre ile e-Devlet üzerinden celp tercihi yapmaları gerekmektedir. Celp tercihlerinin sonucu her sevk döneminin başlangıcından iki hafta önce askerlik şubelerinden veya e-Devlet üzerinden öğrenilebilir. Kayıtlı bulundukları askerlik şubesinin celp döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin celp tercihi yapmalarına gerek yoktur.


ASKERLİĞİMİ DENİZCİ, KOMANDO, HAVACI VB. OLARAK YAPABİLİR MİYİM? 


Silahaltına alınacak yükümlülerin sınıf ve eğitim merkezleri, tâbi olacakları celp grupları ile sınıflandırma işlemleri; Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları, yükümlülerin sağlık, öğrenim, meslek, gördüğü kurslar vb. nitelikleri kullanılarak şifreli kayıtlar üzerinden bilgisayar ortamında yapılmakta ve bilgisayara herhangi bir şekilde müdahale edilmemektedir. 


ASKERE SEVK EVRAKIMI E-DEVLET ÜZERİNDEN ALDIM. YOL PARAMI VEYA YEMEK PARAMI NEREDEN ALACAĞIM?


Askere sevk evrakını e-Devlet üzerinden alan yükümlülerin yol ücretleri ile gittiği yere göre değişen günlük iaşe parasını PTT matiklerden veya nüfus cüzdanınızı ibraz ederek PTT şubelerinden alabilirsiniz.


İSTANBUL’DA OTURMAKTAYIM. AİLEVİ NEDENLERDEN DOLAYI ASKERLİĞİMİ İSTANBUL’DA YAPMAM MÜMKÜN MÜ?


12 aylık hizmete tâbi er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmetlerini nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri il hudutları içerisinde yapmaları mümkün değildir. 


OĞULLARIMDAN BİRİ VEYA BİR KAÇI DAHA ÖNCEDEN DOĞU VEYA GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE ASKERLİK HİZMETİNİ YAPTI. ŞU ANDA SİLAHALTINDA OLAN DİĞER OĞLUMUN BU BÖLGELERE GÖNDERİLMESİNİ İSTEMİYORUM?


Silahaltındaki yükümlülerin dağıtım işlemleri ilgili kuvvet komutanlıkları tarafından yapıldığından talebinizi oğlunuzun askerlik yaptığı birliğin bağlı bulunduğu kuvvet komutanlığına yapmanız gerekmektedir.


BAKIMA MUHTACIM VEYA RAPORLARIMDAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE ÇOK AĞIR RAHATSIZLIKLARIM VAR YA DA TEK ÇOCUĞUM VAR OĞLUMUN İKAMETİNE YAKIN BİR YERDE ASKERLİK YAPMASINI İSTİYORUM?


 Silahaltında bulunan yükümlüler ile ilgili müracaatların ilgili birliğe veya birliğin bağlı bulunduğu kuvvet komutanlığa yapılması gerekmektedir.


 YOKLAMA KAÇAĞI VEYA BAKAYA KALMAK SUÇUNDAN HAKKIMDA PARA CEZASI UYGULANDI. BU CEZAYI ÖDEYECEK GÜCÜM YOK NE İŞLEM YAPMAM GEREKİYOR?


Yoklama kaçağı veya bakaya kalmak suçundan hakkınızda uygulanan idari para cezasının iptali için cezanın tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde en yakın Sulh Ceza Mahkemesine başvurmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bu konuyla ilgili olarak askerlik şubesinin veya Bakanlığımızın yapacağı herhangi bir işlem bulunmamaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS