Beyin kanaması belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Beyin kanaması belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Bir beyin kanaması, beyindeki kanamayı belirtir. Bu tıbbi durum beyin kanaması veya intrakranyal kanama olarak da bilinir. Beyin kanamasının belirtileri nelerdir sorusunun cevabı uzman doktorlar cevap veriyor. Dikkat edilmesi gereken hususlar ve beyin kanaması tedavisi nasıl olur sorusunun cevabı haber içeriğimizde…

Bir beyin kanaması beyinde veya çevresinde kanamaktadır. Beyin kanamalarının birkaç türü vardır: kafa içi kanama kafatasında ortaya çıkan kanamadır; bir beyin kanaması veya intraserebral kanama beynin çevresinde veya çevresinde kanama olduğunda ortaya çıkar. Subaraknoid kanama beyin ve beyni örten ince doku arasındaki küçük boşlukta ortaya çıkan kanamalara atıfta bulunur.

Beyin kanaması nedenleri nelerdir?

Beyin kanamalarının birçok nedeni vardır. Bazıları, arteriovenöz malformasyon (AVM) adı verilen kan damarlarında karışıklığı içerir; Kanama bozuklukları; serebral anevrizmalar, kafa yaralanması ve kan incelticilerinin kullanımı. İlaç kullanımı ve sigara da kanamalara neden olabilir.

Subaraknoid kanama genellikle beyninizde bir kan damarında anormal bir kabarıklığın kopmasından kaynaklanır. Bu kabarıklığa bir beyin anevrizması denir.

Beyin kanamaları ölümcül olabilir. Beyindeki bir arter patladığında kanamalar oluşur. Bir kanamanın beyinde yarattığı hasar kanama boyutuna, kafatasındaki şişme miktarına ve kanamanın ne kadar hızlı kontrol edildiğine göre belirlenir. Bazıları kalıcı beyin hasarı ile bırakılabilirken bazıları tamamen iyileşebilir.

Bu kan deşarjı beynin normal dolaşımını bozabilir, bu nedenle beynin bir bölümünün oksijenden yoksun kalması durumunda ortaya çıkan inmeye neden olabilir. Konturlar geçici veya kalıcı beyin hasarına neden olabilir. İnme vakalarının yaklaşık %13'ünde hemorajik inme (kanama) var .

Beyindeki kanamalar kafatası içindeki basıncı tehlikeli seviyelere yükseltebilir. Bu yüksek basınç kanamanın daha hızlı kanamasına neden olabilir, bu da beynin içindeki kısır bir döngüye yol açar.

Beyin kanaması belirtileri nelerdir?

Beyin kanamalarının belirtileri, çoğu zaman aniden gelir. Uzmanlara göre sıklıkla hastalarda gözlemlenen durumları şunlardır:

·         Ani, şiddetli baş ağrısı

·         Aniden uyuşma, karıncalanma, zayıflık veya felç yüzün, kolun veya bacağın, özellikle de vücudun bir tarafında

·         Yutma veya görme ile ilgili zorluk

·         Denge kaybı veya eşgüdüm

·         Anlama, konuşma (anlamsız konuşma), okuma veya yazma zorluğu

·         Uyuşukluk, uyuşukluk, uykululuk veya komadan ibaret olan bilinç düzeyinin veya uyanıklığın seviyesinde değişiklik

Beyin tedavisi nasıl olur?

Birçok kanamanın tedaviye ihtiyacı yoktur ve kendiliğinden kaybolurlar. Bir hasta beyine dair “kanama belirtileri” sergiliyor veya yeni beyin hasarı geçirmişse, tıbbi bir profesyonel beyin kanamalarını kontrol etmek için bilgisayarlı tomografi (BT) veya MRI yapabilir.

Bir kanama teşhisi konduktan sonra tıbbi uzman intrakranyal basıncı ölçerek veya tekrarlanan baş BT taramaları kullanarak kanamayı izleyebilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS