Boring Company hakkında bilmeniz gereken her şey

The Boring Company, 2016'nın sonlarında Elon Musk tarafından kurulan ve geleceğin ulaşım alternatiflerinden birini yaratmayı hedefleyen bir şirket. Los Angeles'daki yoğun trafiği yerin altına indirerek trafikte boşa geçirilen zamanı, hava ve ses kirliliğini önlemeyi amaçlayan projeyle, yer altı trafiğinde saatte 200 kilometre hızla güvenli bir seyahat mümkün olacak.Asıl sebep trafik çilesi
The Boring Company'nin kurucusu Elon Musk, Los Angeles trafiğinin insanların hayat kalitesini düşüren ve oldukça canını sıkıcı olduğunu söylüyor.
Temel çalışma mantığı
Tünelin giriş ve çıkış bölümleri, şehrin dokusuna zarar vermeden entegre ediliyor. Asansörle tünele indirilen araçlar, hiç hareket etmeden asansörün üstündeki kızakla hareket ettiriliyor.
Neden yer altı?
Tünel kazma işlemleri sırasında günlük hayatı etkileyecek herhangi bir kısıtlama olmaz. Şehirlerde yaşayan insanlar günlük rutinlerini gerçekleştirirken herhangi bir rahatsızlık hissetmezler. Tünel kazmanın herhangi bir sınırı olmayacağı için, sınırsız sayıda tüneller eklenerek sınırsız trafik hacmi bu tünellere yönlendirilebilir. Ayrıca tünel inşaatları yer altının derinliklerinde yapıldığı için görünmez ve sessizce ilerleyebilir. Son olarak da tüneller herhangi olumsuz hava şartından etkilenmez.
Neden daha önce denenmedi?
Tünel kazmak oldukça maliyetli bir iş. 1,5 kilometrelik bir tünel oluşturmak ortalama 1 milyar dolarlık bir maliyeti beraberinde getiriyor. Tünel ağlarının yapılabilmesi ve maliyetin karşılanabilmesi için 1 milyar dolarlık yatırımının en az 10 kat küçültülmesi gerekiyordu ve Boring Company bu planlamayı yapmayı başardı.
Tünelle ulaşımın metrodan farkı ne?
Projede araçları taşıması planlanan elektrikli kızaklar, bildiğimiz metro araçları ve otonom araçlara göre çok daha hızlı. En önemlisi de bu kızakların hepsi 'ekspres' olarak çalışıyor. Gidilecek yere gidene kadar durmuyor ve ulaşabilecekleri maksimum hızda seyahat sağlanıyor. Böylelikle zamandan tasarruf sağlanmış oluyor.
Maliyeti nasıl düşürüyorlar?
Normalde bir tünel kazılması işleminde çap yaklaşık olarak 8,5 metre olarak planlanır. Kullanılması planlanan elektrikli kızaklar bu kadar büyük bir alana ihtiyaç duymayacağı için tünellerin çapı yaklaşık 4,75 metre olarak planlandı ve bu da maliyette 3-4 katlık bir azalmayı sağladı.
Tünel kazma işlemlerinde çalışma süresinin yarısı tünelin kazılması, diğer yarısı ise tünelin güçlendirilmesi işlemlerine harcanır. Geliştirme işlemleri ile tünel kazım işlemlerinde güçlendirme için hiç durmadan kazabilen teknolojik makineler yapılıyor.
Hedef salyangozlardan hızlı kazmak
Kulağa saçma veya komik gelse de bahsedilen tünelleri kazması için geliştirilen TBM (Tunnel Boring Machine), yumuşak topraklarda salyangozun ancak 14'te biri kadar hızla ilerleyebiliyor.
Peki ya deprem olursa?
Tüneller genelde depremlerde en güvenli mekanlar olarak tasarlandığı için herhangi bir sorun olacağı düşünülmüyor. Bu tip güçlendirilmiş tüneller, deprem anında blok olarak hareket ediyor. Bir hasar olsa bile, yeryüzündekine oranla bu, oldukça az oranda görülüyor.
Tünel kazılarında çıkan molozlar ne yapılıyor?
Tipik tünel projelerinde, kazıda çıkarılan molozlar yeryüzünde belirlenen bölgelere atılır. Bu tünel projesinde ise çıkan molozlar her yerde kullanılabilir tuğlalara dönüştürülüyor. Bu tuğlaların bir kısmı açılan tünellerin güçlendirilmesinde kullanılıyor. Çevreci olduğu kadar maliyeti azaltan da bir yöntem.
Toplu taşıma imkanı da düşünülüyor
10 / 11
Boring Company hakkında bilmeniz gereken her şey
Proje, ilk etapta otomobillerle hizmet verecek olsa da ilerleyen zamanlar için toplu taşıma imkanları da değerlendiriliyor.
Neden hava ulaşımı değil de tünel?
11 / 11
Boring Company hakkında bilmeniz gereken her şey
The Boring Company'nin kurucusu Elon Musk bu soruyu şöyle yanıtlıyor: "Açıkçası roketler yapıyorum, uçan şeyler yapıyorum. Uçan şeylere karşı doğal bir ön yargı değil ama uçan arabaların oldukça gürültülü olacağına ilişkin bir sorun var, oluşan rüzgar gücü çok yüksek olacak. Diyelim ki başınızın üzerinde bir şeyler uçuyor, her yerde bir sürü uçan araba var, bu endişe azaltıcı bir durum değil.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS