bilim-teknoloji

Sizce bu fotoğraftaki çilekler hangi renk? / Twitter'da beyin yakan fotoğraf

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Bilim

Sizce bu fotoğraftaki çilekler hangi renk? / Twitter'da beyin yakan fotoğraf

Bu fotoğrafta kırmızı pikseller yok. Peki neden baktığımızda çilekleri kırmızı görüyoruz? İşte sosyal medyada büyük ses getiren o fotoğraf...İşte sosyal medyayı karıştıran o fotoğraf... Hikayesi ise haberimizin devamında...

2015 yılında internette yayınlanan bir elbise fotoğrafı insanları ikiye bölmüştü. Elbise mavi-siyah mı, beyaz-altın mı diye.

Şimdi yeni bir fotoğraf benzeri bir sosyal medya fırtınasına yol açmış durumda.Bu kez söz konusu olan elbise değil çilek. Matt Lieberman'ın twitter'dan yayınladığı çilek fotoğrafı fırtınaya neden olan şey.

Fotoğrafın özelliği kırmızı piksellerin içinden çıkartılmış olması. Haliyle böyle olunca çileklerin kırmızı olmaması gerek. Ancak fotoğrafa bakan herkes çilekleri kırmızı görüyor.

Fotoğrafı üreten kişi aslında Japonya'daki Ritsumeikan Üniversitesi Psikoloji profesörlerinden Akiyoshi Kitaoka.Kitaoka optik ilüzyon yaratan bu fotoğrafla aslında twitter kullanıcılarının beyinlerin patlatmayı hedeflemiyor.Peki çilekler neden kırmızı görünüyor?

Twitter kullanıcıları kendi aralarında bunu çözmeye çalıştı.

Bir kullanıcı kırmızı olarak gördüğü çileklerin aslında kırmızı değil gri ve biraz da yeşil olduğunu iddia etti.

Aslında açıklama gayet basit. Buna renk bağlılığı deniyor. Çileğin renginin kırmızı olduğu insan beyni tarafından daha önce kaydedilmiş durumda. Bu nedenle siz fotoğrafa baktığınızda beyin kayıtlarına bakarak çileğin kırmızı olduğu bilgisini sinirler yoluyla gözünüze gönderiyor. Kırmızı değilse bile öyle olması gerektiğine karar veriyor. Bu nedenle çileği kırmızı görüyorsunuz.

Ulusal Göz Enstitüsü'nden görsel algı konusunda uzman olan Bevil Conway, "Mavi gökyüzü altında dışarıda dolaştığınızı hayal edin. O mavi gökyüzü dışarıda gördüğünüz her şeyi renklendirir. Mavi gökyüzü altında kırmızı bir elmaya bakarsanız, gözünüze giren mavi dalga boyları daha fazladır. Elmaya floresan veya akkor ışık altında bakarsanız elmadaki pigmentler tamamen aynıdır, çünkü Işık kaynağının spektral içeriği farklıdır, nesneye yansıyan gözünüze giren spektrum farklıdır "diyor.

Conway çilek fotoğrafı için ise 'Kırmızı pikselleri çıkarılmış bu fotoğrafta çilekler renksiz ve gri tonlamalı bir renge sahip. Ancak beyin bu fotoğrafı renklendirirken daha önce çileği nerede kırmızı gördüğünü biliyor. Gün ışığında (mavi) çileği gören beyin bu fotoğrafı anlamlandırırken maviyi çıkarıyor. Griden mavi pikseller çıktığında kırmızıya yakın bir renk görüyoruz" diyor.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS