Deri hücrelerinden sperm ürettiler

Deri hücrelerinden sperm ürettiler

İspanyol bilim adamları deri hücrelerinden sperm elde ettiklerini açıkladı. Uzmanlar bu gelişme sayesinde ileride kısırlığın önüne geçilebileceğini ön görüyor.

Daily Telegraph’ın haberine göre çalışmaya, üreme hücreleri olmadığı için dünyanın her yerinden çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 15’i dâhil edilmiş.


Araştırmaların yürütüldüğü Valensiya Enstitüsü’den Carlos Simon,ve takımı olgulanmış deri hücrelerini bir tür gen kokteyli ile bir araya getirerek laboratuvar ortamında yumurta ve sperm oluşturabilmek üzerine çalışmış.


Bir ay içinde deri hücresinin mikrop hücresine dönüştüğünü gözlemleyen bilimadamları, hücrenin sperme ya da yumurta geliştirebileceği ancak döllenme yapamayacağı sonucuna varmış.


Simon, “Bizim yapmak istediğimiz, buna doğal olarak sahip olmayan insanlar için üreme hücresi yaratmak. Bu uzun bir süreç, bir çocuğun doğumundan bahsediyoruz. İnsanlar üzerinde daha fazla test yapmalıyız” dedi.


Çocuk sahibi olmak isteyenler için bu umut verici bilimsel gelişme, geçen yıl suni sperm ile fare yaratan Çinli bilim adamlarının çalışmalarının bir adım ötesi olarak görülüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS