İşte denizde yuttuğunuz suyun içindekiler

Denizdeyken kazara biraz su yuttuysanız ağzınızdakinin su ve tuzdan daha fazlası olduğunu düşünmezsiniz. Ama durum öyle değil.Fotoğrafçı David Littschwager okyanus suyunun içeriğini 25 kez büyüterek içindekileri gözler önüne serdi.
2 / 10
Çıplak gözle göremeyeceğiniz okyanus suyu içeriğinde olanların fotoğrafını paylaşan Littschwager bunun sadece bir örnek olduğunu ve suyun Hawai kıyılarından alındığını söyledi.
Sadece birkaç damla su içindeLarva (1), Siyanobakteri (2), Diyatome (3), Kopepod (4), Kıllıçeneliler (5), Balık yumurtaları (6) ve deniz solucanları (7) bulunuyor. Bunların daha da büyütülmüş temsili fotoğraflarını galerimizin devamında görebilirsiniz.
1. Larva:
2. Siyanobakteri
Siyanobakteriler enerjilerini fotosentez yolu ile elde eden bir bakteri dalıdır. İsmi bakterinin renginden gelir. Denizdeki nitrojen çevriminin önemli bir bileşeni ve okyanusun pek çok yerinde özbeslenendir ve ayrıca karada da bulunmaktadır.
3. Diyatome:
Diyatomeler, ökaryotik su yosunlarının fitoplanktonları oluşturan temel gruplarındandır. Diyatomeler, silisli sert kabukları olan ve fosilleri, kalın yer katmanları oluşturan bir algler familyasıdır.
4. Kopepod
Arthropoda Şubesine ait Crustacea altşubesi içerisinde yer alan Maxillopoda sınıfının altı altsınıfından biri olan Copepoda, ismini yüzme bacaklarının morfolojik özelliklerine dayanarak Yunanca “kope” ve “podos” kelimelerinin birleşiminden almıştır.
5. Kıllıçeneliler
Kıllıçeneliler, Ok solucanları ya da Chaetognatha; serbest yüzen, planktonik deniz omurgasız hayvanları şubesidir. Gerçek sölomları, karmaşık sindirim sistemleri ve çepeçevre orak şeklinde kancalarla donatılmış güçlü ağızları vardır.
6. Balık yumurtaları
7. Deniz solucanları
10 / 10
İşte denizde yuttuğunuz suyun içindekiler
Deniz halkalı solucanları, halkalı solucanlar şubesine ait genellikle denizel türleri içeren bir altsınıftır. Polychaeta'yı diğer gruplardan ayıran en önemli kısım parapotlarının bulunmasıdır. Her parapod bir dorsal kol ve ventral kol dan oluşur
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS