bilim-teknoloji

'Mars'ta yaşayabilen' canlı bulundu

  1. Bilim-Teknoloji
  2. Bilim

'Mars'ta yaşayabilen' canlı bulundu

Bilim adamları Mars'taki hayat koşullarının birebir oluşturulduğu bir laboratuvarda hayatta kalabilen bir canlı keşfetti.Bilim adamları Mars'ın zorlu koşullarında mikropların yaşayabildiğini kanıtladı.

Metanojen adı verilen bir grup mikroorganizma Kızıl Gezegen'in koşullarına göre düzenlenmiş bir laboratuvarda hayatta kaldı.

Arkansas Üniversitesi'nden astrobiyologlar tarafından yapılan deneyde belki küçük yeşil adamların olduğu kanıtlanamadı ama gözle görülemeyen bazı canlıların var olabileceği anlaşıldı.

Mars'da Curiosity metan bulmuştu. Dünyadaki metanın büyük bölümü yaşan organizmalar tarafından üretiliyor. Bunun üzerine harekete geçen bilim insanları aynı durumun Mars'ta da mümkün olabileceğini düşündü.

Laboratuvarda yapılan deneyler Dünya'da metan oluşturan metanojen mikroorganizmalarının Mars koşullarında hayatta kalabileceğini gösterdi.

Dünya üzerindeki metanojenler oksijensiz çökeltilerde, bataklıklarda, göllerin diplerinde, hayvanların sindirim yollarında yaşayabiliyor. Yani hayatta kalabilmek için oksijene ya da fotosenteze ihtiyaç duymuyorlar.

Daha önce de Florida Üniversitesi'nden bilim adamları Rusya'da 12 metre derinlikten topladıkları bakterileri Mars'ın basınç miktarına uygun biçimde tutmuş ve 'carnobacterium'un hayatta kaldığını tespit etmişti. Öte yandan deneyda kullanılan 10 bin bakteri kolonisinden sadece 6 tanesi büyümeyi başarabilmişti.
{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS