Sular altındaki sekizinci kıta Zealandia'nın sırrı ortaya çıktı

Bilim adamları, Pasifik Okyanusu'nun altında dünyanın sekizinci kıtası olarak kabul edilebilecek bir kara parçası bulduklarını açıklamıştı. Zealandia adı verilen bu kıtayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.Bilim dünyası çalkalanmıştı
"Geological Society of America's Journal" dergisinde yayımlanan makaleye göre, Pasifik Okyanusu'nun güneybatısında yüzde 94'ü sular altında kalmış "Zealandia" adlı yeni bir kara parçası üzerinde çalışmalar yürüten bilim adamları, buranın dünyanın 8. kıtası olabileceğini savunmuştu.
Dünyanın en küçük kıtası
Anadolu Ajansı'nın o dönem yayınladığı habere göre Zealandia, yaklaşık 5 milyon kilometre karelik yüz ölçümüyle Avustralya kıtasının üçte birine denk düşüyor.
Adaları birleştiriyor
Yeni Zelanda'nın kuzeyi, Güney Adası ve Yeni Caledonia da bu kara parçasına bağlı.
20 yıldır ispatlamaya çalışıyorlar
Araştırmanın başyazarlarından Yeni Zelanda Yer Bilimcisi Nick Mortimer, bilim adamlarının Zealandia üzerinde 20 yıldan daha uzun süredir çalıştığını belirtmişti
Kırılmamış kıta
Zealandia'yı kıta olarak adlandırmanın listeye yeni bir isim eklemekten daha fazlası olduğunu vurgulayan Mortimer, "Bu kıta sular altında kalmış ancak kırılmamış. Bu durum kıtasal kabukların birleşmesi ve kırılmasını keşfetmek adına önemli." demişti.
Son günlerde yeni gelişmeler yaşandı. İki aydır yapılan çalışmalar sonucunda Zealandia'nın, kara seviyesine sanıldığından daha yakın olduğu düşünülüyor. Yeni bulgular, kıtada hayvanlar ve bitkilerin takip edebileceği yollar olduğuna işaret ediyor.
Bulguların arasında fosil keşifleri ve geniş ölçekli tektonik hareketlere dair kanıtlar yer alıyor.

Rice Üniversitesi'nden Prof. Gerald Dickens, "Sıcak sığ denizlerde yaşamış olan mikroskobik organizmaların keşfi, sporlar ve kara bitkilerinden polenler, Zelandiya'nın iklim ve coğrafyasının geçmişte çarpıcı bir biçimde farklı olduğunu ortaya çıkardı" dedi.
Yer üstünde olmaması sorun mu?
Zealandia'nın su altında olması kafaları karıştırmıştı. Su altında kıta olur mu? sorusu tartışılmıştı. Sanılanın aksine bir kara parçasının kıta olarak kabul edilmesi için yer üstünde olması şart değil.
Kalın kabuklu
Araştırmacıların bunun için aradığı kriterler arasında, etraftaki alandan yüksek olma, kendine özgü jeoloji, iyi tanımlanmış alan, normal okyanus zemininden daha kalın kabuğa sahip olma yer alıyor.
10 / 12
Sular altındaki sekizinci kıta Zealandia'nın sırrı ortaya çıktı
Nitekim büyük çoğunluğu Güney Pasifik'te sular altında yer alan Zelandiya, bu sene Amerikan Jeoloji Topluluğu tarafından yeni kıta olarak ilan edilmişti.
11 / 12
Sular altındaki sekizinci kıta Zealandia'nın sırrı ortaya çıktı
Sondaj gemisinin, Yeni Zelanda, Avustralya ve Antarktika çevresinde önümüzdeki yıl daha fazla sefer yapması planlanıyor.
İstanbul'a 3 yeni ada geliyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Pendik'e 3 ada yapıyor. Toplam yüzölçümü 603 bin 500 metrekareden oluşacak olan adalarda su sporu alanları, yelken, tekne turları, gezinti ve seyir terasları, dinlenme ve yemek alanları, parklar ve bisiklet parkurları gibi çok sayıda aktivite alanı yer alacak.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS