Çeviri hizmetleri pazarı 200 milyon doları aştı

Çeviri hizmetleri pazarı 200 milyon doları aştı

Gelişen internet teknolojisi ve son dönemlerde artan taleplerle birlikte çeviri hizmetleri sektörü hızla büyümeye devam ediyor.

Türkiye’de 6 bin 500 çeviri ofisi bulunduğunu ve sektörde 50 binin üzerinde kişinin istihdam edildiğini belirten Protranslate.net Kurucu Ortağı Kerem Kalkancı, Türkiye’de çeviri hizmetleri pazarının 200 milyon doları aştığını açıkladı. Bu rakamlar ile Türkiye’deki çeviri pazarı büyüme hızı, dünya ortalamasını 3’e katladı.

Globalleşme ve dış ülkelerle ticaretin artmasıyla birlikte çeviri hizmetleri sektörüne olan talep hızla artış gösterdi. Bu sayede geçtiğimiz yıl globalde 35 milyar dolara ulaşan çeviri hizmetleri pazarının büyüklüğü, Türkiye’de 200 milyon doları aştı.

Türkiye’de hızla büyüyen çeviri hizmetleri sektörüne duyulan ihtiyacın fazla olması, sektörde yapılan yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri ve en yenisi de online çeviri hizmetleri. Son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşan online çeviri hizmetleri, kişi veya kurumların pratik, kolay ve hızlı olarak çeviri ihtiyacına çözüm oluyor. Türkiye’de online çeviri hizmetlerinin yeni adresi Protranslate.net’in Kurucu Ortağı Kerem Kalkancı ,Türkiye’de 6 bin 500 çeviri ofisi ve tercüme bürosunda veya freelance olarak 50 binin üzerinde çalışanın bulunduğu belirterek çeviri hizmetleri pazarının dünya ortalamasına göre yıllık yüzde 6 oranında büyüdüğüne dikkat çekti. Kalkancı,  “Türkiye, dünya ortalamasının yaklaşık üç katı oranında hızlı büyüme gösteriyor. Bu büyüme hızıyla dünyada çeviri hizmetleri pazarındaki ikinci en hızlı büyüyen coğrafi bölge içerisinde yer alıyoruz. Bütün dünyada globalleşmenin ve gelişen ülkelerin sektöre yönelik ihtiyaçlarının artması, sağlıklı büyüme oranlarının 2018 yılı sonuna kadar ivme kazanarak devam edeceğini gösteriyor” dedi. 

Protranslate.net’in Kurucu Ortağı Kerem Kalkancı, sektörle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Hizmet sektöründeki pek çok oyuncunun yönünü online platformlara çevirmesi ile birlikte çeviri taleplerinin de online platformlar üzerinden karşılanması kaçınılmaz oldu. Bu yüzden offline çeviri hizmetini online platforma taşıyarak çeviri ihtiyacı olan kişilere kolaylık sunuyoruz. Online çeviri hizmetleri yurtdışında çok hızlı büyüyen bir pazar ve hem Asya hem de Amerika kıtasında önemli çapta oyuncuları barındırıyor. Türkiye’de de yeni yeni gelişme gösteren online çeviri sektöründe bu sürecin çok hızlı bir şekilde ilerleyeceğini, müşteri tarafında online hizmet alma yöneliminin artacağını öngörüyoruz.” 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS