Google 2013 şeffaflık raporu açıklandı

Google 2013 şeffaflık raporu açıklandı

Google, 2013 Şeffaflık Raporu'nda, hangi ülkelerin kendilerinden kaç sayıda siyasi içeriğin silinmesini istediklerini kullanıcılarına duyurdu. Rapora göre dünya genelinde içerik silme talepleri, önceki altı aya göre yüzde 68 oranında artarken Türkiye, içerik kaldırma taleplerinde birinci sırada yer alıyor.

Google'ın Ocak 2013'ten Haziran 2013'e kadar dünya genelinden toplamda 3 bin 486 içerik silme talebi aldığı, bu taleplerin neredeyse yarısının Türkiye'den geldiği belirtiliyor.


Rapora göre, yılın ilk altı ayında Türkiye'deki yetkililer Google'dan 1673 içerik silme talebinde bulunmuş. Bunun bir önceki altı aya kıyasla 10 kat (yüzde 966) civarında bir artışa işaret ettiği vurgulanıyor.


Türkiye'de ifade sansürü talepleri baskın


Türkiye'nin içerik silme taleplerinin yaklaşık üçte ikisinin internet üzerinde ifadeyi sansürleyen 5651 sayılı internet yasasının ihlali iddiasıyla yapıldığı belirtiliyor.


Google, raporda Türkiye başlığında şu açıklamaya yer verdi:


"Bir politikacı ve seks skandalları hakkında bilgilere bağlantı veren tüm arama sonuçlarının kaldırılmasına yönelik bir mahkeme emri aldık. Söz konusu arama sonuçlarını kaldırmadık.


Bir devlet kurumundan, Kürt partisi ve Kürt eylemcileri hakkında bilgi içeren bir blog'un yanı sıra Kürdistan haritasını gösteren bir Google+ profil resminin kaldırılmasına yönelik iki talep aldık. Söz konusu blog'u veya profil resmini kaldırmadık.


Bir devlet savcısının işlerinin kalitesini eleştirerek iftirada bulunduğu iddia edilen bir blog'un kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü bir tarafa yönlendirilen bir mahkeme emri aldık. Söz konusu blog'u kaldırmadık.


Pek çok devlet görevlisinin özel e-postaları, telefon numaraları, banka hesabı bilgileri ve resmi kimlik numaralarını içeren çok sayıda blog yayınının kaldırılmasına yönelik olarak üçüncü taraflara yönlendirilen üç mahkeme emri aldık. Ürün politikalarımızı ihlal ettikleri için blog yayınlarının büyük çoğunluğunu kaldırdık.


Devlet kurumlarından, 5651 numaralı yasayı ihlal ettiği iddia edilen Blogger, Google+ ve Web Araması'na ilişkin toplam 1345 öğenin kaldırılmasına yönelik 1126 talep aldık. Ürün politikalarımızı ihlal eden 188 öğeyi kaldırdık.


Devlet kurumlarından, Atatürk'e yönelik eleştiriler içeren toplam 17 YouTube videosunu ve 109 blog yayınını kaldırmaya yönelik 37 talep aldık. Topluluk Kurallarımızı ihlal eden 10 videoyu kaldırdık.


Aldığımız içerik kaldırma taleplerinin sayısı, bir önceki raporlama dönemine göre %966 (yani 10 kat) oranında artmıştır."


Tüm talepler yüzde 68 arttı


Rapora göre, 2013'ün ilk altı ayında Google'dan en çok içerik silme talebinde bulunan ülkeler şöyle:
Türkiye (12 bin 162 madde için 1673 talep)
ABD (3887 madde için 545 talep)
Brezilya (1635 madde için 321 talep)
Rusya (277 madde için 257 talep)
Hindistan (714 madde için 163 talep)


Google, dünya genelinde içerik silme taleplerinin bir önceki altı aya göre yüzde 68 oranında artış kaydettiğini söylüyor.


Şirket, kendilerine iletilen taleplerin üçte birinden azını uygulamaya geçirdiklerini belirtiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS