Google: Masaüstü bilgisayarlarda “haberler” bölümü olmayacak

Google: Masaüstü bilgisayarlarda “haberler” bölümü olmayacak

Google'dan büyük karar. ABD seçimlerinde Amerika’da bazı haber sitelerinin news kaydı olmaksızın Google haberler bölümünde çıkması arama motorunu harekete geçirdi. Sahte haberlerin Haberler kategorisinde çıkmasından ötürü rahatsız olan dünyaca ünlü arama motoru birkaç hafta içinde masaüstü bilgisayarlarda “haberler” bölümünü kaldıracak.

Google’dan haber sitelerini etkileyecek bir karar çıktı. Amerika’daki bazı haber sitelerinin “sahte haberler”i news kaydı olmaksızın haberler kategorisinde çıkması Google tarafından tespit edildi ve karar aldı: Yakın zamanda masaüstü bilgisayarlarda arama yapılırken haberler kısmı olmayacak. Businessinsider’ın haberine göre, haberler bölümü değişiyor, bunun yerine mobil cihazlarda mevcut olanlara benzer "En İyi Hikayeler" döngüsü geliyor. Kaynaktan yapılan açıklamada, bu hareket oldukça uzun bir süre planlanmıştı.


Sahte haberler


Bu planlama ABD seçimlerinden sonra daha da hızlanıyor. Amerika Başkanlık Seçimlerinde bazı haber sitelerinin “haberler” bölümünde çıkması ve o haberlerin “sahte haber” olmasından ötürü hem kullanıcılar hem arama motoru oldukça rahatsızlandı. Google'ın sahte haber sitelerini kandırmak için yaptığı algoritmalar Google tarafından hala "spam" yakalamak için kuruldu.


CEO'dan açıklama


Google CEO'su Sundar Pichai, "Bakış açımızdan, sahte haberlerin dağıtıldığı bir durum olmamalı, bu nedenle burada daha iyisini yapmaktan vazgeçmiyoruz" açıklamasında bulundu. Sahte haberler, seçimden sonra spotlara girdikten sonra, Google da sahte haber sitelerini reklam ağından yasaklayarak gelirlerini kesintiye uğratacağını açıkladı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS