İngiliz istihbaratı WhatsApp mesajlarına erişim hakkı istiyor

İngiliz istihbaratı WhatsApp mesajlarına erişim hakkı istiyor

İngiltere'de yaşanan terör saldırısının sorumlusu Khalid Masood'un olaydan dakikalar önce WhatsApp'a girdiği ortaya çıktı.

WhatsApp kendi kendine 5 yıldız vermiş!


BBC Türkçe'nin haberine göre ise İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, whatsapp ve diğer kriptolu mobil mesajlaşma uygulamalarına istihbarat servislerinin erişimi olması gerektiğini söyleyerek "Teröristlerin saklanacak yeri olmamalı" dedi.


Rudd, Masood'un saldırıdan iki dakika önce WhatsApp'a girdiğini tespit ettiklerini söyledi.


Whatsapp'ın bir sözcüsü, "saldırıdan dehşete düştüklerini" belirterek yetkililerle işbirliği yaptıklarını açıkladı.


Amber Rudd, "Eskiden, yasal yollardan, mahkeme emriyle birinin ne yaptığını öğrenmek için buharla zarf açılır, ya da telefonu dinlenirdi. Şimdi de istihbarat servislerimizin kriptolu WhatsApp mesajlarına erişimi olmalı" dedi.


Anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbynn ise yetkililerin zaten "muazzam yetkileri" olduğunu belirterek "Bilme hakkıyla mahremiyet hakkı arasında denge kurulmalı" diye konuştu.


WhatsApp'tan gönderilen mesajlar, sızılması durumunda, kriptolu olduğu için istihbarat kuruluşları ve Whatsapp dahil kimse tarafından okunamıyor. Bu nedenle Masood'un saldırıdan önce mesajlaştıysa bile mesajlarının içeriğini bilmenin mümkün olmadığı belirtiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS